Kombi Havası Nasıl Alınır?

Kombi Havası Nasıl Alınır?

“Peteklerde hava var”, “kombi havası nasıl alınır”, “bununla nasıl baş edeceğim” diyenler oldukça fazladır.

kombi havası nasıl alınır

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Peteklerde hava olduğunu anlamanın en kolay yolu ise kuşkusuz ki peteğin alt tarafı ile üst tarafı arasında sıcaklık farkı olduğunu el yordamıyla kontrol etmektir.

Buradaki önemli olan nokta şudur ki; eğer peteklerde hava varsa peteğin daha çok üst bölgesi ısınmaz. Bu nedenle de peteğinizde hava olduğunu ve peteğin havasının alınması gerektiği aşikardır.

Peki, Peteklerin Havası Nasıl Alınır?
Öncelikle, petek havası alma işlemi için gerekli olan alet  purjör anahtarı veya düz tornavida dır.

Anahtar kilit ilişkisi gibi birbirine uyumlu olan ve peteğin üst tarafında purjör vanası vardır.

Ya tornavida ya da purjör anahtarı ile gevşetilebilecek olan purjör vanası, su akışı sağlanarak hava alma işlemi yapılır.

Bu vanayı su gelene kadar açık tutmak, su geldiğinde de peteğin havasını almak için yeterlidir. Böyle bir durumda hava kalmayan petekten su sürkülasyonu rahatlıkla olur ve petek ısınmaya başlar.

Purjör vanasını yine purvör anahtarı ya da tüz tornavida ile eski haline getirdikten sonra bir süre beklenmesi doğru olacaktır.

Eğer tekrar ısının eşit şekilde dağılmadığını ve peteğinizin yeteri kadar ısıtmadığını görüyorsanız, kombi hava alma işlemi tam yeterli olmamıştır.

Böyle bir durumda “petek havası nasıl alınır?” diye düşünmeyin.

Çünkü muhtemelen tesisat sisteminizde balçıklanma oluştuğundan tam olarak ısı yayılmıyordur. Böyle bir durumda yetkili servise haber vermek en doğrusudur.

Sizin de kış aylarında ısınma probleminiz varsa ve kalorifer peteğinin havası nasıl alınır diye düşünüyorsanız, evinizde purjör anahtarı, en kötü ihtimalle de düz tornavida bulundurmayı ihmal etmeyin.

Soru ve görüşler (1)

Kombi Havası Nasıl Alınır? hakkında görüşler ve sorular
  • 7 sene önce

    peteklerin havası nasıl alınır diye netten çok araştırdım ama hiç bir sitede pürjör anahtarı ve tornavida dışında başka neyle açabilecegimi yazmıyor

    Yanıtla -
  • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek