Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri

Evlerde pek çok kişinin başına gelen lavabo tıkanıklığı sorunu, elbette ki bir şekilde aşılmak zorundadır. Bu anlamda lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri sorusu akıllara doğal olarak gelmektedir. Lavabonun açılması ile hem kötü koku ortadan kaldırılacak, hem de kişiler lavaboları kullanmaya devam edeceklerdir. Bu tür sıkıntılarda çeşitli kimyasal lavabo açıcı ürünler kullanılmaktadır. İşte burada da işin tüm detayları ve uygulama esasları tam anlamı ile öğrenilmelidir.

Lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri

Lavabo Açmak için Hangi Yöntemler Değerlendirilir?

Lavabo gider açma amacı ile bir takım ürün seçenekleri kullanılabilirken, her bir uygulama ise kendi içinde bazı esaslara dayanmaktadır.

Sirke ve Karbonat Kullanarak Tıkanıklığı Açma

Pek çok kişi için doğal bir yöntem olarak bilinen sirke ve karbonat kullanımı ile lavabo açma işlemi denenmeye değer bir uygulamadır. Bu noktada ise tıkanan lavabonun açılması için bir su bardağı karbonata ihtiyaç duyulur. Bu karbonat lavabonun süzgecine dökülür. Aynı ölçüde elma sirkesi (üzüm sirkesi de olur) de gidere dökülür. Böylece bu iki madde birbiri ile tepkimeye girer ve deliği açar. Söz konusu uygulamanın son aşaması çok önemlidir. 1 litre kadar sıcak su (kaynamış su), takribi yarım saat sonra lavaboya boşaltılır.

Karbonat ve Tuz Kullanarak Tıkanıklığı Açma

Ev sakinleri ya da iş yeri sahipleri lavabo tıkanıklığı açma konusunda doğal yöntemlerden ilerlemek istediklerinde sirke ve tuz da kullanabilirler. Tıkalı olan lavaboya 1 buçuk su bardağı kadar karbonat dökülür. Ardından ise yarım bardağı biraz geçkin tuz lavaboya boşaltılır. Birkaç saat içinde lavabo açılacaktır. En son adım olarak kaynatılmış 1 litrelik suyu lavaboya dökerek işlem bitirilebilir.

Pompa İle Tıkanıklığı Açma

Eğer tıkalı lavabo nasıl açılır diye düşünüp sonuca ulaşamıyorsanız, en klasik yöntem olan pompa kullanımını deneyebilirsiniz. Lavabonun ağız kısmı tam olarak kapanacak şekilde pompanın yerleştirilmesi ve fiziki bir baskı uygulanarak pompalama işleminin gerçekleştirilmesi, 15 tekrarlık bir süre içinde sonuç verecektir.

Elbise Askısı ya da Tel Kullanarak Tıkanıklığı Açma

Kuşkusuz ki lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri arasında en enteresan olanı bu yöntemdir. Çünkü herhangi bir elbise askısı düzleştirilerek ya da düz bir tel kullanılarak tıkanıklık giderilebilir. Telin ucu bir miktar kanca şeklini alır ve tıkalı lavabodan tıkayıcı malzemeler çıkarılır.

Lavabo Açıcı ile Lavabo Tıkanıklığını Açma

İlk olarak sıcak suyun hazır edildiği bu yöntemde, lavabo açıcısı lavabonun içine boşaltılmaktadır. Daha sonra yavaşça dökülen sıcak su ile işlem tamamlanır. Ancak bu yöntem lavabo içindeki bir takım bölümlere orta vadede zarar verebilir. Aynı zamanda sıçrama esnasında kişi ile temas eden yudumlar kişiye de zarar verebilir. Tüm bunlar düşünüldüğünde ise söz konusu lavabo açıcılarının kullanılması en son çare olarak görülmeli ve buna göre değerlendirilerek uygulanmalıdır.

Soru ve görüşler (4)

Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri hakkında görüşler ve sorular
 • 7 sene önce

  lavabomun altındaki girişten suyu çok açtığımda taşma oluyor lavabo açıcı kullandım ama işe yaramadı başka ne yapabilirim. Şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  lavabo tıkanıklığı açma yöntemlerinden, karbonat ve tuz ile açma yöntemini denedik ama lavabo açılmadı. Gelip bakarsanız ücreti ne olur?

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  yazınızı sonuna kadar okudum emeğiniz için teşekkürler. bence lavabo tıkanıklığı açma yöntemlerinde videolu anlatımlarda yapmalısınız. bir öneri sadece

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Merhabalar, Benim lavabo tıkandı, lavabo aç döktüm daha sonra lavabo açma teli ile denedim yine olmadı. Kostik kullandim sonuç yine hüsran. Lavabo suyu geri akıyor. Acaba pimaş tıkandı ve ben boşuna lavabo açma ya mı çalışıyorum bilemedim. Aydınlatırsanız sevinirim.

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek