Logar Tıkanıklığı Açma

Çok katlı binalarda ve sitelerdeki atık suların toplandığı bölümlere rögar denir. Gerçek adı rögar olmasına rağmen halk arasında telaffuzu kolay olduğu için logar denmektedir.

Logar Neden Tıkanır?

Logar, binadaki kullanım şeklinde göre, logar borusunu döşeyen ustanın hatasına ve çevresel faktörlere bağlı olarak tıkanabilmektedir.

  • Binadaki kullanıcıların etkisi ile logar tıkanabilmektedir.
  • Kullanıcıların tuvalete attıkları yabancı cisimler, dairedeki tuvaleti tıkamazsa bile logar borusunda tıkanıklığa sebep olabilmektedir.
  • Logar borusunda gereğinden fazla dirsek bulunursa bu durumda logar tıkanıklığına sebep olabilir.
  • Ustaların toprak altına döşedikleri borularda eğim sorunu olursa bu durumda logar tıkanıklığına sebep olabilmektedir.
  • Bazı ustalar, hassas terazi kullanmadan logar borusunu döşedikleri için logar borusunda ters eğim olabilmektedir.
  • Ters eğim olan logar borularında, atık su logar kuyusuna gitmesi gerekirken geri teper ve tıkanıklığa sebep olur.
  • Logar tıkanıklığının bir diğer sebebi ise logar borusunun çökmesidir.
  • Logar boruları betondan yapıldığı için zamanla bu beton borular çürüyebilir ve üstündeki toprağında uyguladığı basınçla çökerek tıkanıklığa sebep olabilir.
  • Logar tıkanıklığının bir diğer sebebi ise; logar kuyusunun atıkla dolmasıdır.
  • Normal şartlarda logar kuyularına düzenli olarak bakım yapılması gerekir. Ancak bazı site yönetimleri bunu ihmal eder ve bu durumda logar kuyusu atıkla dolar ve tıkanıklığa sebep olur.

Logar Tıkanıklığı Açma

Birçok kişi logar borularının belediyenin sorumluluğu altında olduğunu düşünür. Ancak durum düşündüğünüz gibi değildir. Sitelerin ve çok katlı binaların kendilerine ait logar hattı ve logar kuyuları bulunur. İhtiyaca göre bir sitenin birden fazla logar kuyusu olabilir.

Atık sular bu logar kuyularında biriktikten sonra belediyeye ait kanalizasyon kuyularına akar. Bu sebeple, sitelere ait logar kuyularının sorumluluğu site yönetimine aittir.

Logar boruları tıkandığı zaman mutlaka profesyonel bir firmadan destek alınması gerekir. Profesyonel firmalar, özel cihazlar kullanarak logar borusunun içini inceler ve neden tıkandığını belirleyebilirler.

Profesyonel logar açma firmaları, kameralı görüntüleme cihazı ile logar borusunun içini ayrıntılı olarak incelemektedir. Elde edilen görüntüler isteğe bağlı olarak resim veya video formatında kayıt altına alınabilir. İncelenen görüntüler sayesinde, logar borusu içinde yabancı bir cisim belirlenirse robot cihaz kullanılarak bu tıkanıklığa sebep olan cisim çıkarılır ve logar açma çalışması tamamlanır.

Ancak kamera ile yapılan inceleme sonucunda, logar borusunda çökme tespit edilirse robot cihaz kullanılmaz. Bunun yerine logar borusunun çöken yeri sökülüp yeni boru ile değiştirilir.

Logar tıkanıklığı açma çalışmasında, logar kuyusundan müdahale edilir. Ancak bazı yerlerde logar yeri bilinmez ve bu durum başka sorunlara sebep olur.

Kayıp Logar Yeri Nasıl Bulunur?

Eski yapılarda logar kapağı kayıp olabilir. Logar borusunda bir sorun olmadığı sürece logar kapağının kayıp olması pekte bir sorun çıkarmamaktadır. Ancak logar sistemi ile ilgili bir sorun olunca logar kapağının yerinin bilinmediği fark edilir.

Firmamız, kayıp logar yerini detektör cihazı ile belirlemektedir. Robot cihazın yayının ucuna sonda verici takılır. Ardından bina tarafından robot cihaz logar borusu içine gönderilir. Bir başka personelde toprak üstünde detektör ile sonda vericinin sinyallerini takip eder.

Sonda verici, logar kuyusuna geldiği zaman artık ilerlemez ve bu şekilde kayıp logar yeri belirlenir.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek