Yerden Isıtma-Zeminden Isıtma

Yerden ısıtma

Yerden ısıtma sistemi, bir diğer adıyla alttan ısıtma, her geçen gün kullanımı artan bir ısıtma sistemidir. Bu yazımızda yerden ısıtmanın faydalarını, zararlarını ve çeşitlerini ele alacağız.

Zeminden ısıtma sanıldığı kadar maliyetli bir sistem değildir. Isınmada fazla sarfiyat yapıldığı düşünülse de, sanıldığı gibi değildir aksine tasarruflu bir ısıtma sistemidir.

Yerden ısıtma

Yerden ısıtmanın çeşitleri;

Alttan ısıtma sistemi üç şekilde uygulanan bir sistemdir,

Sulu borulu ısıtma sistemi;

Yapı inşaat halinde iken uygulaması yapılabilen bir sistemdir. Dairenin şapı atılmadan önce zemine izolasyon döşenir daha sonra borular döşenir ve şap atılır. Kaliteli malzeme ve işçilik uygulanırsa çok uzun süreler dayanan bir sistemdir. Zeminden ısıtma sistemlerinde en çok kullanılan yöntemdir. İlk ısınma süresi uzundur.

Elektrikli ısıtma sistemi;

Sulu borulu sistem gibi, yapı inşaat halindeyken zemine döşenen özel termostat ile uygulama yapılır. Doğrudan elektrik enerjisi ile çalışır. Genelde ofis, otel odaları ve benzeri ufak yerlere uygulanır. Isınma süresi sulu borulu ısıtmadan daha hızlıdır.

 • Karbon folyo ile ısıtma sistemi;

Karbon folyo ısıtma sistemi, halı altına ya da parke altına döşenen karbon folyo ile yapılan bir yöntemdir. Elektrik enerjisi ile çalışır.

Yerden ısıtma sisteminin faydaları nelerdir, ne gibi avantajlar sağlar;

 • Yerden ısıtma sistemi şap altına döşendiği için, radyatörler gibi mimari dizaynı etkilemezler. Kış aylarında radyatörün(petek) önünü açık bırakmak zorunda kalırız, ısının verimliliği açısından.
 • Çocuklu evlerde, çocuklar genelde oyun oynarken evin çıplak yerlerine otururlar ve hastalanırlar. Yerden ısıtmada çocukların peşinden koşturmaya gerek kalmaz.
 • Yerden ısıtma sistemi, enerji tasarrufu sağlar. Her oda ayrı ayrı kontrol edilebilir.
 • Alternatif enerji kaynakları ile uyumludur. Güneş enerjisi, su pompası, ısıtıcı cihazlar ile uyum sağlar.
 • Radyatörlü evlerde, ısınma yukarıdan başlar zemine iner, önce odanın üst kısmı ısınır sonra aşağılar ısınır. Yerden ısıtmada tam tersi sağlanır. Zeminden ısınmaya başlar ve enerji verimliliği sağlanır.

yerden ısıtma

Yerden ısıtmanın zararları, 

Zararları demek uygun bir kelime olmaz, dezavantajları daha uygun bir kelime olur;

 • Yerden ısıtmanın ilk ısınma süresi uzun sürer, ilk çalıştırmaya başladığınız anda 4-5 saat gibi bir süre gereklidir ideal ısının yakalanmsı için.
 • İlk ısınma süresi uzun olduğu için, kapatıp açma ile yüksek enerji sarfiyatı olur. Düşük sıcaklıkta ve sürekli çalışılması gereken bir sistemdir.

Yakın zamanda yerden ısıtma sistemleri olmazsa olmazlar arasında olacak bir sistemdir. Avantajlarının fazla olması ve verimli enerji sağladığı için, radyatörlü sistemler tarihin tozlu sayfalarında yerini alacaktır.

 

 

Soru ve görüşler (2)

Yerden Isıtma-Zeminden Isıtma hakkında görüşler ve sorular
 • 4 sene önce

  Merhabalar, Yerden isitma sistemi istiyorum evime maliyat ne kadar olur toplamda dairem 90 metrekare

  Yanıtla -
  1. Firmamız yerden ısıtma tesisatını yapmamaktadır. Yerden ısıtma tesisatını yapan firmalardan destek almalısınız.

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek