Tesisat Kaçakları/Kaçak Bulma

Tesisat Kaçakları

Tesisat kaçakları çok kapsamlı bir konudur. Gider kaçakları veya temiz su kaçaklarını içine alan bir konudur. Biz tesisat kaçaklarını temiz su kaçakları, gider kaçakları ve ısıtma sistemi kaçakları olarak üç ayrı başlık altında inceleyeceğiz.

Tesisat kaçakları

Temiz su  kaçağı;

Tesisat sorunları içinde en sık karşılaşılan durumların başında gelir. Bazen bir su sızıntısı, bazen bir su baskını, bazen de banyonun, tuvaletin tavanından su akması olarak görülebilir. Sonuç itibariyle hepsi su kaçağıdır ve çok can sıkıcı olabilirler.

Su kaçağının belli başlı nedenleri olabilir. Bu nedenler; kullanılan malzemenin kalitesiz olması, tesisat işçiliğini yapan ustanın kalitesiz işçilik yapması, şebeke suyunun basıncının aniden yukselmesi gibi nedenlerdir.

Kalitesiz malzeme kullanımında, malzeme kısa zamanda yıpranır. 20-30 yıl dayanmasını beklediğimiz malzeme, 3-4 yılda çatlak oluşmaya başlar ve su sızıntısına sebep olur. Bu durumlarda, akustik dinleme cihazları ile su sızıntısı tespit edilir. Su sızıntısıdan ses gelmezse, basınçlı su borulara gönderilir ve su kaçağının yeri dinleme cihazı ile tespit edilir.

Hatalı tesisat işçiliğinde ise; tesisatı yapan usta, pvc borularındaki kaynakları kötü yapar ve kaynak yerlerinden su sızıntısı meydana gelir. Yukardaki yöntemle su kaçağı tespiti yapılır ve sadece su kaçağının olduğu nokta kırılarak tamirat yapılır.

Şebeke suyunun basıncının yükselmesi kalitesiz malzeme veya kalitesiz işçilik yüzünden temiz su borularından su kaçağına sebebiyet verir.

Tesisat kaçakları

Gider kaçakları/Pimaş tıkanıklığı;

Pimaş kaçaklarının en belirgin özelliği kuşkusuz ki, tuvaletin sifonu çekildiğinde suyun akmaması veya geri tepmesi. Lavabodan su akmaması. Banyo giderinden su akmaması. Ayrıca banyo tavanının sararması veya küflenmesi aynı şekilde tuvalet tavanı da olabilir.

Gider tıkanıklarının sebepleri; mutfak lavabosuna dökülen yağlar zamanla pimaş borularına yapışır ve tıkanıklığa sebebiyet verir.

Banyo giderine atılan kıllar zamanla birikip tıkanıklığa sebep olur.

Tuvalete atılan erimeyen kağıtlar, sert cisimler tuvalet tıkanıklığına sebep olur.

Bazende pimaş borularında çökme veya kırılmalar olabilir.

Pimaş tesisatı döşenirken ustaların ek yerlerini iyi yapmaması da pimaşlarda sızıntıya sebep olabilir.

Pimaş tıkanıklığı veya gider tıkanıklığını bazı durumlarda kendi imkanlarımızla açabiliriz. Bunun için daha önce yazdığımız makaleye ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Isıtma sistemi kaçakları;

Eviniz ister petekli(radyatör) sistem olsun ister yerden ısıtma sistemi olsun belli periyotlarla bakımı yapılmalıdır. Bakımı yapılmayan sistem umulmadık zamanlarda sıkıntı çıkarır.

Isıtma sistemi kaçakları; kalitesiz malzeme, kötü işçilik, periyodik bakımların yapılmaması, kombi basıncının yükselmesi gibi nedenler kaynaklanabilir.

Bunun için termal kameralı özel cihazlar sıcak su kaçağını nokta tespiti yaparlar. Zamandan ve maliyetten tasarruf sağlarlar.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek