Basınç Düşürücü Vana Montajı ve Ayarı

Basınç düşürücü vana, dairenizdeki tesisatın güvenliğini sağlamak ve olası bir sorunu engellemek için kullanılan bir araçtır. Ülkemizde, basınç düşürücü vanalara olan ilgi yeni yeni artmaktadır. Bunun sebebi ise, dairelerdeki su tesisatlarında meydana gelen patlamalardır.

Basınç düşürücü vana montajı ve ayarı hakkında bilgi vermeden önce, kullanacağınız basınç düşürücü vananın uzun süre faydasını göreceğiniz için masraftan kaçınmayarak kaliteli bir basınç düşürücü vana almanızı tavsiye ederiz.

Su Basınç Düşürücü Vana Nedir?

Su basınç düşürücü vana, su tesisatının yüksek basınçtan dolayı zarar görmesini engellemek için tasarlanmış bir vana çeşididir. Yalnızca tesisat borusunun güvenliğini sağlamakla kalmaz aynı zamanda çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kombi, musluklar ve hatta rezervuarın da zarar görmesini engellemektedir.

Basınç düşürücü vana, şebekeden kaynaklı basınç dalgalanmalarının daire içindeki tesisata minimum düzeyde etki etmesini sağlar.

Su Basınç Düşürücü Montajı Nasıl Yapılır?

·         Su basınç regülatörü, bağlanmadan önce tesisatta bulunan yabancı cisimler temizlenmelidir. Kum, çakıl gibi yabancı cisimler tesisat borusunda varsa su basınç regülatörüne zarar verir.

·         Tesisatta bulunan yabancı cisimlerin temizlenmesi pek mümkün olmadığı için, basınç düşürücünün monte edileceği yerin öncesine bir filtre takılabilir.

·         Basınç düşürücü vana montajında kolaylık sağlanması için rakorlu parça tercih edebilirsiniz. Bu sayede söküp takılması daha kolay olacaktır.

·         Basınç düşürücü vana, su sayacından sonra takılır. Yani şebeke suyu önce su sayacına gelir su sayacından çıktıktan sonra su basınç regülatörüne gelir.

·         Su basınç düşürücü dik ya da yan olarak monte edilebilir. Bu durum çalışmasında bir soruna sebep olmaz.

·         Basınç düşürücü monte sırasında vidaları sıkılırken, anahtarla gövdesinde tutmak yerine somundan tutulması gerekir. Aksi halde su basınç regülatörüne zarar verebilirsiniz.

·         Basınç düşürücü vanayı monte ederken suyun akış yönünü mutlaka dikkate almalısınız, aksi halde ters takılır ve hiçbir etkisi olmaz.

·         Su basınç düşürücü monte edilirken, dişlilere keten ya da teflon sarılması gerekir bu sayede suyu sızdırması önlenmiş olur. Ancak ihtiyaçtan fazla keten yada teflon sarılırsa basınç düşürücü vananın çatlamasına sebep olabilirsiniz.

Basınç düşürücü vananın monte edildiği yer de çok önemlidir. Bazı binalarda, apartmanın ana su borusunun giriş kısmına su basınç düşürücü valf takılmaktadır. Ancak bu yanlış bir uygulamadır. Çünkü binanın girişine takılan basınç düşürücü bütün dairelerin su basıncını eşit şekilde ayarlayamaz. Yani alt kattaki dairelerin su basıncı yüksek olurken, üst kattakilerinde su basıncı düşük olacaktır.

Bu sebeple uygulanacak en sağlık yöntem, her dairenin girişine ayrı bir basınç düşürücü vana takılması olacaktır.

Basınç düşürücü vana monte edildikten sonra basınç düşürücü ayarı yapılması gerekir.

Su Basınç Düşürücü Ayarı Nasıl Yapılır?

·         Basınç düşürücü valf ayarlanırken, evdeki bütün muslukların kapalı olması gerekir.

·         Su basınç regülatörü, giriş 8 bar çıkışı ise 3 bar olacak şekilde fabrika ayarlı olarak piyasaya çıkmaktadır.

·         Basınç düşürücüyü ayarlamak için, gövdenin alt kısmında plastik bir kapak bulunur, öncelikle bu kapağı çıkarmanız gerekir.

·         Kapak çıkarıldığında karşınızda bir vida olacaktır, bu vida AA 5 alyan anahtarı ile sıkılıp gevşetilebilir. Bütün basınç düşürücülerde standarttır.

·         Basınç düşürücüden çıkacak olan suyun basıncını arttırmak için, alyan anahtarı ile bu vidayı saat yönünde çevirmeniz gerekir.

·         Basıncı düşürmek için ise tam tersi yönde yani saat yönünün tersinde çevirmeniz gerekir.

·         Su basınç düşürücü vananın çıkış basıncını ayarladıktan sonra evde herhangi bir musluğu açarak kontrol edebilirsiniz.

·         Basınç düşürücü vanaların üst kısmında manometre monte edilmesi için bir kısım bulunur. O kısma manometre takarak çıkış basıncının değerini görsel olarak da ayarlayabilirsiniz.

Su Basınç Regülatörü Ne İşe Yarar?

Su basınç regülatörü, iş yerlerinde ve evlerde yüksek su basıncından dolayı tesisat borularının zarar görmesini engeller.

Özellikle gece saatlerinde, su tüketimi azaldığı için şebeke suyunun basıncında artma meydana gelir. Eski yapılarda kullanılan demir borular zamanla çürümeye başlar. Su basıncındaki dalgalanmalar çürümüş olan borularda su kaçağı meydana gelmesine sebep olur.

Aynı şekilde günümüzde kullanılan PPRC borularda yüksek basınçtan dolayı zarar görme ihtimali bulunmaktadır.

Tesisat borularının yanı sıra, su ile ilişkili olan cihazların da basınçtan dolayı zarar görmesi söz konusudur. Basınç düşürücü vana sayesinde bu cihazlarımızın zarar görmesi engellenebilir.

Soru ve görüşler (5)

Basınç Düşürücü Vana Montajı ve Ayarı hakkında görüşler ve sorular
 • 7 sene önce

  Merhaba
  Basınç düşürücü vana çalışma prensibi her vana için aynı mıdır. Yoksa vanalar arasında farklı çalışma prensibi var mıdır?

  Yanıtla -
  1. 7 sene önce

   Merhaba Nami bey;
   Basınç düşürücü vana çalışma prensibi vanalar için hemen hemen aynıdır. Ufak farklılıklar gösterebilir ancak işlevsel olarak farklılık göstermezler.

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Baymak elektrikli termisfon altına basınç düşürücü taktım. Fab. çıkışı 3 bar’a ayrlı imiş.. Fakat termisfonda ötme sesi kesilmedi.Ayar vanasını 1 tur sola çevirdim.Ses kesildi. Regülatöre bir manometre taktım. Basınç 1,5 bar civarında idi. Aradan geçen 1-2 aylık süreden sonra manometrenin akşam saatlerinde 4-9 bar arası değerleri gösterdiğini gördüm. Değerler bu noktada iken lavabo musluğunu açıp 1 su bardağı kadar akıttığımda basınç seviyesinin süratle 1-2 bar arasına düştüğünü ve uzunca bir zaman o seviyede kaldığını gördüm.Entersan olan klozet sifonunu çektiğimde basınçta herhangi bir değişiklik olmaması. Kafam karıştı. Termisfondaki basınç 3 bar iken termisfon ötüyorken,basınç 7-9 bar’a çıktığında neden ötmüyor? Manometre mi bozuk,regülatör mü?

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  merhabalar. evime basınç düşürücü vana taktırmak istiyorum. uygun bütçeli olarak fiyatınız nedir acaba?

  Yanıtla -
  1. Merhaba, firmamızı arayarak basınç düşürücü vana ve montajı için fiyat bilgisi alabilirsiniz.

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek