Lavabo Açma Teli

Lavabo Açma Teli

Lavabo tıkanıklığı açmak için kullanılan yöntemlerden biride lavabo açma telidir. Hepimizin bildiği gibi, lavabo tıkanıklığı en can sıkıcı olaylardan biridir. Bazen mutfak lavabosu, bazen banyo lavabosu hiç ummadık bir zamanda tıkanır. Bu tıkanıklık; lavabodaki suyun yavaş gitmesi veya hiç gitmeyip lavabodan taşması olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığımızda kendi imkanlarımızla açmaya çalışırız. Evde kendi imkanlarımızla kullandığımız yöntemlerden biridir lavabo açma teli. Lavabo açmak için kullanılan tellerin mantığı ile lavabo açmak için kullanılan cihazlarla hemen hemen aynıdır.

Lavabo Açma Teli Çeşitleri;

İki çeşit tel bulunur. Teller; sarmal şeklinde çelik yaylardan oluşur.

  • Spiral tel; Telin ucu burgulu ve sabittir. Telin kendi kalınlığından daha kalın olan bu uç, sabittir değiştirilemez.
  • Fonksiyonel başlıklı spiral tel; bu telde diğer tel gibi spiral çelikten yapılmıştır. Diğerinden farklı ucudur. Ucuna farklı amaçlar için farklı uçlar takılabilir. Takılıp çıkabilen bu uçlar sayesinde, boru içinde sertleşmiş tıkanıkları kırma, parçalama veya çekip çıkarma gibi secenekleri sunar.

Lavabo açma teli nasıl kullanılır;

Teli kullanmadan önce, tıkanıklıktan emin olmalısınız. Bazen lavabo yapılırken uygulanan işçilikten dolayı, tıkanıklık sanılan durumlar tıkanıklık olmayabilir. Boruların eğimi yetersizse suyun akması sorun teşkil edebilir ve bu durumun tıkanıklık olduğu sanılabilir. Bazen de lavabolarda lavabo altında boruya verilen “S” şekli, gereğinden daha fazla bükülmüştür. Normalde “S” şekli verilmesinin sebebi, lavabo giderinden koku gelmemesi içindir ancak gereğinden fazla bükülürse suyu akışı engellenir.

Teli kullanmadan önce, lavabo içindeki süzgeç çıkarılır. Tel lavabodan içeri gönderilir. Daha sonra tel ileri geri hareket ettirilir.

Lavabo açma teli kesin çözüm mü?

Bu soruya evet demek güçtür. Çünkü tıkanıklığın türüne göre çözüm olabilir. Lavabo açma teli incedir. İnce olduğu için boru içindeki yağlanmadan kaynaklı tıkanıklar da yetersizdir. Tel tıkanıklığın içinde kalınlığına göre bir yol açar ancak bu ince olduğu için suyun akışı tatmin edici olmaz. Ancak katı bir cisimle tıkanmışsa tel işinizi görür.

Lavabo açma telini nerden bulabilirim?

Bu teli nalburlardan bulabilirsiniz. Uzunluklarına ve kalınlıklarına göre fiyatları değişkendir. İnternet üzerinden de satışları bulunan bu teller. Çok rahat bulunan ekipmanlardandır.

Lavabo açma yöntemlerini uygulamanıza rağmen sorununuz devam ediyorsa. Profesyonel ekipleri olan firmalarla iletişime geçmeniz daha doğru olur. Teknik ekipler, bu sorun için tasarlanmış özel cihazlarla sorununuz çözerler.

 

Soru ve görüşler (1)

Lavabo Açma Teli hakkında görüşler ve sorular
  • 7 sene önce

    bu lavabo açma telini nerede bulabilirim? lavabom tıkandı ama buralarda firmalar olmadığı için tıkanıklığı kendim açmak zorundayım o yüzden nasıl bir gider açma sustası almalıyım ve ne kadar uzunlukta olmalı? bilgi verirseniz teşekkür edeirm.

    Yanıtla -
  • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek