Pisuvar Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Benzin istasyonu, alışveriş merkezleri veya konferans salonlarında kullanılan pisuvarlar, yığılmaların önüne geçtiği bir gerçektir. Ancak pisuvarlarda da bazı sorunlar meydana gelmektedir. Bu sorunların başında pisuvar tıkanıklığı gelmektedir. Ayrıca pisuvar kokusu da ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pisuvar Tıkanıklığının Nedenleri

Pisuvarlar sıvı atıkların döküldüğü alanlardır. Bu sebeple yabancı cisimlerin etkisi ile tıkanması söz konusu değildir. Pisuvarlara çöp atılsa bile, pisuvar süzgeci atığın pisuvar borusuna gitmesine izin vermez.

Pisuvarların tıkanma sebepleri arasında kireçlenme ilk sırada yer almaktadır. Pisuvarlara dökülen sıvı atık, pisuvar borusunda kireçlenmeye sebep olur.

Pisuvarların tıkanma sebepleri arasında, pisuvar borularının bağlı olduğu ana hatların tıkanması da gelmektedir. Pisuvarlar, tuvalet borularına bağlıdır ve tuvalet borusundaki tıkanıklık pisuvar tıkanıklığı gibi görünebilir. Ancak durum göründüğü gibi değildir.

Tıkalı pisuvarın sebeplerinden biri de, pisuvar borusunun eğiminin az olması ya da hiç olmamasından kaynaklanır. Hatta bazı yerlerde pisuvar borusunun ters eğim olduğu bile görülmüştür. Bu durumda, pisuvara dökülen atık kanalizasyon hattına doğru akması gerekirken, pisuvar borusunun eğimi az olduğu için boru içinde bekler. Eğer pisuvar borusunda ters eğim varsa atık kanalizasyon hattına doğru akmak yerine pisuvara doğru akar ve pisuvar tıkanıklığına sebep olur.

Pisuvar tıkanıklığı meydana geldiğinde, görevli kişiler kolay ve hızlı olsun diye lavabo açıcı gibi kimyasallar kullanmaktadırlar. Ancak pisuvar tıkanıklığı açmak için lavabo açıcı gibi kimyasalları kullanmak son derece yanlış bir davranıştır. Çünkü pisuvar tıkanıklığı genelde kireçlenmeden meydana gelir ve lavabo açıcılar maalesef kirece etki etmez. Buna rağmen lavabo açıcı kullanılır ve lavabo açıcılar da pisuvar borusuna zarar verir. Pisuvar borusu zarar gördüğü zamanda sık sık pisuvar tıkanıklığı yaşanır.

Pisuvar Tıkanıklığı Nasıl Engellenir?

Pisuvar tıkanıklığı meydana gelmeden önce önlem maliyetleri ciddi oranda azaltacaktır. Bunun için, pisuvar musluğu sürekli açık kalmalıdır. Çok az miktarda akacak olan su, kireçlenmeyi engelleyecektir.

Pisuvar borusunda kireçlenmeye sebep olan şey, pisuvar borusuna giren atığın pisuvar borusunda bekleyerek kireçlenme yapmasıdır. Pisuvara dökülen atık akıp gitse daha izleri kalır ve bu durumda kireçlenmeye sebep olabilir.

Pisuvar musluğu az miktarda ama sürekli açık kalırsa eğer, boru içinde atığın kalması engellenir ve kireçlenmenin önüne geçilir.

Sensörlü pisuvarlarda musluğu açık bırakmak mümkün değildir. Bu sebeple kireçlen bu gibi pisuvarlarda daha sık karşılaşılır.

Pisuvar Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Pisuvar tıkanıklığını açmak için evde kullanılan tıkanıklık açma yöntemleri maalesef işe yaramayacaktır. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi pisuvarın tıkanması genelde kireçlenmeden kaynaklanır. Bu sebeple kireç sökücü kimyasal kullanılabilir.

Kireç çözücü kimyasal kullanılarak pisuvar borusundaki kireç sökülebilir. Ancak kireç tabakası kalınsa belli aralıklarla düzenli olarak kireç çözücü kimyasal kullanılmalıdır.

Pisuvar borusundaki kireçlenme borunun derinliklerinde olursa kireç çözücü maalesef işe yaramayacaktır. Çünkü kireç çözücünün etki süresi kısıtlıdır ve borunun derinliklerine ulaşana kadar özelliğini kaybeder.

Pisuvar tıkanıklığı açmak için en uygun yol, tıkanıklık açan profesyonel bir firmadan destek almaktır. Profesyonel firmalar, pisuvar borusunu kameralı görüntüleme cihazı ile inceleyerek tıkanıklığın sebebini belirler ve tıkanıklığın türüne göre farklı çözüm yolları kullanırlar.

Pisuvar tıkanıklığı açma için pisuvar taşı sökülür ve duvardaki pimaş borusundan müdahale edilir. Eğer pisuvarın içinde su birikiyorsa bu durumda en yakın noktadaki tuvaletten müdahale edilerek sorun çözülür.

Pisuvar borusunda eğim sorunu varsa, bu durumda pisuvar borusu sökülüp yeniden döşenmesi gerekir aksi halde diğer çözüm yöntemleri kalıcı çözüm sağlamayacaktır.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek