Tıkanan Balkon Gideri Nasıl Açılır? Çözüm Yolları

Tıkanan balkon gideri açmak için öncelikle balkon giderinin neden tıkanmış olduğunu belirlemek gerekir. Çünkü birden fazla tıkanıklık türü bulunur ve her bir tıkanıklık çeşidi için farklı çözüm yolları uygulanmalıdır.

Balkon Gideri Tıkanıklığının Sebepleri

  • Hemen hemen bütün binalarda, balkon giderleri yağmur olukları ile bağlantılıdır.
  • Balkon giderinin tıkanmasının sebebi çoğunlukla yağmur olukları ile ilgilidir.
  • Sadece sonbahar aylarında yaprakların dökülmesine bağlı olan balkon tıkanıklığı çeşidi bulunmaktadır.
  • Sonbahar aylarında dökülen yapraklar, yağmur oluklarına girerek yağmur oluğunun bağlı olduğu pimaş borularında tıkanıklığa sebep olur ve bu durum balkon giderinden su gitmiyor gibi bir sorun meydana getirmektedir.
  • Balkonlar uzun süre yıkanmadığı zaman ağaç dalları, ufak çöpler rüzgârın da etkisi ile balkona girmektedir.
  • Balkona giren bu çöpler, özellikle gider kapağı açık olan balkonlarda tıkanıklığa sebep olmaktadır.
  • Yine rüzgârın etkisi ile havalanan çöpler, çatıdaki yağmur oluklarına girerek, bağlı bulunduğu pimaş borusunda tıkanıklık meydana getirebilmektedir.

Tıkanmış balkon giderini açmak için uygulanabilecek birkaç teknik bulunmaktadır. Ancak tıkanıklığın türüne göre ya da tıkanıklığa sebep olan cismin boru içindeki pozisyonuna göre bu çözüm yöntemleri her zaman işe yaramayabilir.

Balkon Gideri Tıkandı Nasıl Açabilirim?

Tıkanmış balkon giderini açmak için dört farklı çözüm yolu bulunmaktadır. Bunları sırayla ele alacak olursak;

1 – Pompa ile tıkanan balkon gideri nasıl açılır?

Pompa ile tıkanan balkon giderini açma çalışması en klasik yöntemlerin başında gelmektedir. Pompa ile çalışmaya başlamadan önce balkon gideri kapağını çıkarmalısınız. Balkon gideri kapağını çıkardıktan sonra, pompayı giderin tamamını kapatacak şekilde yerleştirirsiniz. Ardından pompalama çalışmasına başlanır.

Bu yöntem bazen olumsuz durumlara sebep olabilmektedir. Tıkanıklığa sebep olan cisim, pompanın uyguladığı vakum etkisi ile borunun daha derinliklerine gidebilir.

2 – Tel ile tıkalı balkon gideri nasıl açılır?

Pompa ile tıkanmış balkon gideri açma çalışmaları çoğunlukla etkisiz kalabilmektedir. Bunun yerine tel de kullanılabilir. Tıkanıklık açma teli bugün birçok yerde satılır. Ancak  “tel almakla uğraşmak istemiyorum” derseniz, evde bulunan tel elbise askısı da işinizi görecektir.

Tel elbise askısını düz bir hale getirmelisiniz. Düz bir tel haline geldiğinde, bir ucunu kanca halinde bükmeniz gerekir. Telin kancalı olan ucu balkon giderinden borunun içine gönderilir. Tabi yine balkon gideri kapağını çıkarmanız gerekir. Telin uzunluğu el verdiği kadar borunun içine teli soktuktan sonra, yavaş yavaş geri çekiniz. Teli çekerken kendi çevresinde döndürerek çekerseniz, tıkanıklığa sebep olan cismin kancaya takılma ihtimalini arttırırsınız. Zaten buradaki amaç, tıkanıklığa sebep olan cismin kancaya takılmasını sağlamak ve teli geri çekerek bunu cismi çıkarmaktır.

Tıkanan balkon gideri açma yöntemlerinden biri olan tel ile balkon gideri açma çalışmasında iki sebepten dolayı çözüm elde edemeyebilirsiniz. Bunlardan biri; tıkanıklığa sebep olan cisim uzak bir noktadaysa, telin uzunluğu yetmeyeceği için yapacağınız çalışma işe yaramayacaktır.

Bir diğer sorun ise; teli borunun içine gönderirken, tel yüzünden tıkanıklığa sebep olan cisim daha derine iteklenebilir.

3 – Lavabo açıcı ile balkon gideri tıkanıklığı nasıl açılır?

Lavabo açıcı, en son başvuracağınız yöntem olmalıdır. Çünkü faydadan çok zarar verdikleri bilinen bir gerçektir. Yine de kullanmak isterseniz;

Lavabo açıcı ile lavabo açma gibi balkon gideri de açılabilir. Önce lavabo açıcıyı balkon giderine dökersiniz ardından bir miktar su döküp bir süre beklersiniz.

Cihazla Tıkanan Balkon Gideri Nasıl Açılır?

Cihazla tıkanan balkon gideri açma çalışmasını evde uygulayamazsınız. Bu yöntemi profesyonel firmalar kullanmaktadır ve çok etkili bir yöntemdir.

Robotla tıkanan balkon gideri açma çalışması sayesinde, tıkanıklık kesin olarak açılır ve hiçbir yere zarar verilmez. Yani kullanılan cihaz sayesinde, fayansların veya boruların zarar görmesine gerek yoktur ve çok kısa sürede çözüm elde edilebilir.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek