Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su kaçağı,

Su tesisatları yapılardaki en önemli noktalardan birisidir. Bir yapının su tesisatının sağlam olması, uzun vadede kullanıcıları açısından büyük rahatlık sağlamaktadır. Ancak zaman içerisinde su tesisatında sorunlar yaşanabilmekte ve yer yer zarar gören tesisat borularında su kaçakları olabilmektedir.

Eskiden su tesisatında bir kaçak varsa, kaçak olduğu düşünülen yer kırılır ve kaçak bulunur, tamir edilirdi. Eğer ki kırılan yerde kaçak olmadığı görülürse, yeniden su kaçağının olabileceği bir yer kırılarak devam edilirdi. Bu şekilde bulunana kadar kırılan pek çok yer olabilmekteydi. Bu da hem tesisat ile uğraşan tamircileri hem de ev sahiplerini zora sokardı.

Ancak, günümüzde su kaçakları artık kırmadan bulunabilir ve dolayısıyla daha az masraf ve sorun teşkil ederek tamir edilebilir hale gelmiştir.

Bir su kaçağı tespit edilmişse, ki bu genellikle bir yerde toplanan su birikintisi, duvarda ıslaklık veyahut sizin kendi evinizde olmasa dahi komşuya sızan sular nedeniyle fark edilir, bunun ardından çözüm aranır.

Kırmadan su kaçağı tespiti

Su Kaçağının Bulunma Yöntemleri Şunlardır:

 • “Akustik Dinleme Cihazları” sayesinde su kaçağı tespit edilebilmektedir. Bu sayede, su kaçağı çok ufak bir sızıntı olsa dahi kolaylıkla bulunabilmekte ve nokta atışı şeklinde kaçağın olduğu yere ulaşılabilmektedir.
 • Kaçak her zaman temiz su borularında olmamaktadır. Pis su borularında meydana gelen kaçakların tespitinde ise en etkili yol “Kamera İle Görüntüleme” olarak öne çıkar. Boru içerisine girilerek kaçağın olduğu yer tespit edilebilmekte ve gerekli önlemler alınabilmektedir. Ayrıca video görüntüleri ev sahiplerine verilebilmektedir.
 • Zeminden su çıkma olarak su kaçağının oluşması da öne çıkan şikayetler arasında yer alır. Bu tür durumlarda tesisat sistemi cihaz yardımıyla kontrol edildikten sonra, kaçağın nerede olduğu tespit edilir. Eğer ki temiz su borusu veya pis su borusu kaçak yapmıyorsa, o zaman akla gelecek ilk şey zeminde su kaçağı olduğudur. Burada yapılabilecek olan işlem de “kuyu açmak” olmalıdır. Ufak boyutta açılan bu kuyu içerisine dalgıç pompa yerleştirilerek kaçağın oluşturduğu su birikintisin burada toplanması sağlanmakta ve su yüzeye çıkmadan müdahale edilebilmektedir.

Su kaçağı

Soru ve görüşler (2)

Su Kaçağı Nasıl Bulunur? hakkında görüşler ve sorular
 • 7 sene önce

  sabah uyandığımda birde ne göreyim mutfağın zemini göl olmuş. gidip ana vanayı kapattım. Sayenizde su kaçağı nasıl bulunur diye tereddütüm kalmadı ellerinize sağlık sağolun. Su kaçağı tespiti yaparken kullandığınız cihazları gördükten sonra bu işte iyi olduğunuza inandım. Teşekkürler

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Su kaçağı için su kaçağı tespiti cihazları kullanıyorsunuz da, bunun için ev sahibinin su kaçağını fark etmesi lazım. Peki su sızıntısı varsa bu işler nasıl yapılıyor acaba?

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek