Gider Tıkanıklığı/Tıkalı Boru Açma

Tıkalı Boru Açma – Gider Tıkanıklığı

Sıkça rastlanan tesisat sorunlarının başında gider tıkanıklığı gelmektedir. Zaman içerisinde kullanımlara bağlı olarak borular tıkanabilmekte ve temizlik açısından oldukça sorunlar yaşatabilmektedir.

Peki, Boru / Gider Neden Tıkanmaktadır?

Lavabolara dökülen yemek atıkları, çay taneleri, yağlar gibi etkenler en çok tıkanmaya sebep olan problemlerdendir.

Eğer ki, doğru bir kullanım sağlanıyor ve bu tür artıklara lavabolara dökülmüyorsa, akla gelebilecek bir diğer sebep de lavaboların gider hatlarında bir çöküntünün olabileceği ya da bir sebepten meydana gelebilecek hasarlardır.

Yapı henüz inşaat halindeyken, su tesisatının yapımı esnasında giderlere harç dökülmüşse, bu ilerde tıkanıklığa sebep olmaktadır.

Uzun yıllar boyunca lavabolarda yine kullanıma bağlı olarak kalıntıların borularda yer etmesi ve herhangi bir temizlik uygulamasının yapılmaması tıkanıklık oluşturmaktadır.

Çok yaşlı binalarda su tesisatı da eskimekte ve zaman içerisinde borularda kireçlenme ve tortu oluşarak suyun akmasında sorunlar oluşmaktadır.

gider tıkanıklığı

 

Gider Tıkanıklığı Nasıl Çözülür?

Lavabo açıcılar etkili olmak ile birlikte, genellikle kullanımları önerilmemektedir. İçindeki güçlü asit nedeni ile borulara zarar veren lavabo açıcılar, o an için sorunu çözse dahi uzun vadede daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Daha doğa dostu bir yöntem kullanılmak isteniyorsa, karbonat sirke karışımı çok etkili olacaktır. Giderlerinde tıkanıklık olan yerlere yarım bardak karbonat ve üzerine de karbonatın akışkan olabileceği kadar sirke dökülürse, kimyasalların verdiği etki sağlanacaktır. Bu dökülen ürünlerin üzerine kaynar su döküldüğünde ve işlem birkaç kere tekrarlanırsa, lavabolardaki tıkanıklığa etkili bir çözüm bulunmuş olacaktır.

Aynı zamanda oldukça etkili olan lavabo açma teli de sıkça kullanılmaktadır. Bu tel hemen her yerde kolaylıkla bulunabilir, hatta marketlerde satıldığı için erişim de çok rahattır. En yakın marketten bile temin edilebilir. Tel bükülüp eğilebildiğinden tıkalı olan lavabo borularını hatta tuvaletleri dahi açabilmektedir. Tıkalı olan yere teli sokup, ilerlemesi zor olduğundan biraz güç kullanırsanız, borunun açıldığını göreceksiniz.

Bu tür çözümler ile tıkanıklıkların önüne geçilebilir ve sorunlardan hızlıca sıyrılabilirsiniz. Ancak gerekli önlemler alınarak tıkanıklıkların önüne geçmek öncelikli hedef olmalıdır.

Soru ve görüşler (1)

Gider Tıkanıklığı/Tıkalı Boru Açma hakkında görüşler ve sorular
  • 7 sene önce

    merhaba, bu dediğiniz yöntemleri pimaş tıkanıklığı açma içinde kullanabilir miyim acaba, benim tuvalet tıkandı da nasıl yapıcaz bilmiyorum

    Yanıtla -
  • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek