Kameralı Kanal Açma

Kameralı kanal açma çalışmalarındaki amaç, kanal tıkanıklığının sebebini kesin olarak belirlemektir. Bu çalışmaları profesyonel tesisat firmaları yapmaktadır.

Kameralı Gider Açma

Evimizdeki atık suyun kanalizasyon hattına taşıyan tesisat borularına gider boruları denir. Gider borularına pimaş borusu da denilmektedir. Gider boruları her an tıkanabilecek olan tesisat borularıdır. Gider borularının tıkanma sebepleri farklılık göstermektedir.

Gider boruları, yeri gelir yabancı bir maddeden dolayı tıkanabilmektedir. Yabancı madde denilen durum, borunun içinde olmaması gereken dışardan biri tarafından atılan bir cisimdir. Bu cismin hacmi büyük olur ve borunun içinde sıkışıp kalabilmektedir. Bu durumda suyun akışını engellediği için gider borusunda tıkanıklığa sebep olur.

Bazen gider borusuna giren yabancı cisim borunun önünü tamamen kapatmaz da, kısmen kapatır. Bu durumda da gider borusundan su yavaş akar.

Gider boruları bazen de, içinde hiç bir şey yokken tıkanabilmektedir. Bu durum gider borusunda uygun oranda eğim olmamasından kaynaklanan bir sorundur. Gider borularında suyun akış yönünü belirlemek için hassas terazi ile belli bir oranda eğim verilmek zorundadır. Bu eğimin ne fazla olması gerekir ne de az olması gerekir. Tam ideal oranda eğim verilmelidir.

Gider borusunda eğim oranı fazla olursa, su ile birlikte taşınan atıklar boru içinde birikir. Çünkü eğim fazla olduğu için akış hızı fazla olur ve su ile taşınan atıklar borunun tabanına oturur ve borunun içinde kalır.

Gider borusundaki eğim az olursa eğer, suyun akış hızı düşer. Bu durum yine atıkların boru içinde bekleyerek birikmesine sebep olur. Gider borularında ters eğim sorunu da bulunabilmektedir. Ters eğim demek, gider borusunun ana gider hattına doğru değil de tuvalet veya lavabo tarafına doğru meyilli olduğu için su geri teper ve tıkanıklık sebebidir.

Kameralı Tıkanıklık Açma

Kameralı tıkanıklık açma çalışmalarında, kameralı görüntüleme cihazı kullanılmaktadır. Kameralı görüntüleme cihazı gidip markette alabileceğiniz ve evde kendiniz kullanacağınız bir cihaz değildir.

Kameralı görüntüleme cihazının pahalı olmasının yanı sıra, kullanmak için uzmanlıkta gerektirdiği bir gerçek vardır. Yani bu cihaza sahip olan herkes, kullanarak kanaldaki sorunları tespit edemez.

Çoğu zaman, kameralı görüntüleme cihazının görüntüleri çok karışıktır ve yorumlamak için ciddi bilgi gerektirir. Amatör biri kullandığı zaman, kameralı tıkanıklık açma çalışması gereğinden fazla uzar ve yanlış çözüm yöntemleri de uygulanabilir.

Kameralı tıkanıklık açma çalışmasında, adresinize gelen ekiplerimiz öncelikle tıkanıklığın olduğu yeri inceler. Ardından tıkanıklığın olduğu kanala kameralı görüntüleme cihazının kamerası gönderilir.

Kameralı görüntüleme cihazının kamerası, kanal içinde ilerlerken aynı zamanda görüntüleri monitöre aktarır. Monitördeki görüntüleri inceleyen uzman personel sorunun kaynağını kesin olarak belirler. Tıkanıklığın sebebi yabancı bir cisimse, robot cihazla tıkanıklığa müdahale edilir ve hiçbir yer kırılmadan kameralı tıkanıklık açma çalışması tamamlanır.

Ancak tıkanıklığın sebebi borunun eğimsiz olması ise ki bu durumda kameralı görüntüleme cihazı ile tespit edilebilir. Bu durumda robot cihaz kullanılmaz. Çünkü eğimi yetersiz olan borunun eğim sorunu düzeltilmelidir. Bunun için de boru sökülüp yeniden uygun eğim verilerek döşenmesi gerekir.

Firmamız, kameralı tıkanıklık açma çalışmalarında her zaman kamera kullanmaktadır. Bazı firmalar, tıkanıklığa direkt robotla müdahale eder ve bırakır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi her tıkanıklık açma çalışması robotla çözüme kavuşamaz. Çok farklı tıkanıklık türleri olduğu için kameralı cihazla tıkanıklığın sebebi belirlenip duruma göre çözüm yöntemi uygulanmalıdır.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek