Apartmanda Lağım Taşması

Apartmanda lağım taşması meydana geldiğinde, özellikle apartman girişinin olduğu kısımda insan sağlığını ciddi şekilde etkileyen kötü kokular gelir. Bu duruma kısa zamanda çözüm bulunmazsa ciddi sorunlara sebep olacaktır.

Apartmanda Lağım Taşmasının Sebebi

Apartmanlarda ya da sitelerde büyük çaplı ve detaylı bir tesisat sistemi bulunmaktadır. Su tesisatından tutun da atık su tesisatına kadar her şey en ince ayrıntısına kadar hesaplanarak yapılır.

Tesisatın büyüklüğü ciddi sorumlulukta getirmektedir. Toplu konutlarda bulunan atık su boruları tek bir noktada toplanır ve oradan belediyeye ait kanalizasyon sistemlerine aktarılır. Yani toplu konutların sorumluluğunda olan lağım kuyuları bulunmaktadır.

Toplu konutların sorumluluğunda olan bu lağım kuyularının bakımı ile yerel belediyeler ilgilenmez. Oysa yerel yönetimler düzenli olarak kanalizasyon bakımlarını yapmaktadırlar ve böylece sorunsuz işlenmesi sağlanmış olur.

Oysa aynı durum site yönetimleri için geçerli değildir. Birçok site yönetimi lağım kuyularının bakımını umursamaz ta ki bir sorun meydana gelene kadar.

Uzun süre logar kuyularının ve logar borusunun bakımı yapılmadığında maliyeti yüksek sorunlara sebep olmaktadır. İşte apartmanda lağım taşmasının en büyük sebeplerinden biri bakımsız olan lağım borusu ve lağım kuyusunun etkisidir.

Apartmanda lağım taşması sonucunda ilk etkilenen kısım bodrum katıdır. Bodrum katta daire varsa eğer, bu dairenin tuvaletinde taşma meydana gelir. Bu taşma oranı değişiklik gösterebilir. Lağım taşmasının çok veya az olmasının sebebi üst katlardaki su tüketimi ile doğru orantılıdır. Üst katlarda su tüketildiğinde, atık su borusundan akan su lağım kuyusuna gitmesi gerekirken, lağım borusunda meydana gelen bir tıkanıklıktan dolayı geri teper ve en yakın çıkış olan bodrum katın tuvaletinden taşar.

Apartmanda lağım taşması, lağım borusunda meydana gelen bir tıkanıklıktan kaynaklanabilir. Lağım borusunun içinde borunun önünü tıkamasına sebep olan bir cisim olabilir. Lağım borusunun tıkanmasının sebeplerinden biri de, lağım borusunun çökmesi olabilir. Özellikle bahçe kısmından geçen lağım borularında çökme gibi durumlar söz konusu olabilir.

Apartmanda lağım taşmasının bir diğer sebebi ise lağım kuyusunun atıklarla dolmuş olması olabilir. Uzun süre bakımı yapılmayan lağım kuyularında, akışkan olan atıklar kanalizasyon kuyusuna doğru akıp giderken, daha katı olan atıklar lağım kuyusunda kalır ve zamanla lağım kuyusunun dolmasına sebep olur. Lağım kuyusunun dolu olması da, lağım borusunun tıkalı olması gibi etkiye sebep olur.

Evi Kanalizasyon Basması Çözüm

 • Lağım taşması meydana geldiğinde öncelikle site veya apartman yönetimini bilgilendirmeniz gerekir.
 • Site yönetimi veya apartman yönetimi logar kapağını açarak logar kuyusunda sorun olup olmadığını kontrol edebilir.
 • Bundan sonraki adımda yapacağın tek şey, profesyonel bir firmadan yardım istemektir.
 • Firmamız, lağım taşması sorunlarını kalıcı olarak çözmektedir.
 • Apartmanda lağım taşması meydana gelen yerde öncelikle lağım kuyusu kontrol edilir.
 • Logar kapağı açılır ve logar kuyusunun atıkla dolu olup olmadığı kontrol edilir.
 • Eğer kanalizasyon kuyusu atıkla dolmuşsa, vidanjör ile bu atıklar temizlenir.
 • Ardından, kameralı cihaz ile lağım borusu kontrol edilir.
 • Kameralı cihaz sayesinde lağım borusunda tıkanıklık olmadığı ya da lağım borusunda çökme olup olmadığı tespit edilir.
 • Eğer lağım borusunda yabancı bir cisim varsa ve tıkanıklığa sebep oluyorsa, robot cihazla bu tıkanıklık açılır.
 • Lağım borusunda çökme meydana gelmişse, toprak kazılarak çöken lağım boruları temizlenir ve yeni lağım borusu monte edilir.

Soru ve görüşler (2)

Apartmanda Lağım Taşması hakkında görüşler ve sorular
 • 4 sene önce

  Merhaba iyi günler … 1 ay önce zemin katta bulunan bir daire satın aldım . Bina sakinleri ile tanışma esnasında benim aldığım dairenin çok şiddetli ve fırtınalı yağmurlarda 2 sefer logar basması yaşandığını söylediler . Şu anda WC gideri olsun banyo gideri klozet gideri olsun her hangi bir tıkanıklık söz konusu değildir ama WC den her zaman değil ama zaman zaman kötü kokular gelmektedir . Bununla ilgili ekibiniz ne yapabilir .

  Yanıtla -
  1. Merhaba,

   Firmamızı arayarak koku tespiti için destek alabilirsiniz. Kokunun neden kaynaklandığını tespit edip, buna göre çözüm üretebiliriz.

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek