Evde Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su kaçağı sorunu birçoğumuzun başına gelmiş bir sorundur. Bu sebeple, su kaçağına hemen müdahale edip zararı en aza indirmek isteriz. Ancak çoğu zaman nereden başlayacağımızı bilemeyiz ve zaman kaybı yaşarız.

Duvardaki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Evimizdeki tesisat boruları, duvardan ve zeminden geçmektedir. Mutfak ve banyoda çok fazla sayıda tesisat borusu bulunmaktadır. Çünkü evdeki su ihtiyacı mutfak ve banyodan karşılanır.

Suyu temin etmek için farklı tesisat boruları varken, atık suyun atılmasını sağlayan tesisat boruları da farklıdır.

Mutfak ve banyo dışında kalan evin diğer bölümlerinde de tesisat boruları bulunur. Bu tesisat boruları ısıtma sistemine ait tesisat borularıdır ve içindeki su miktarı temiz su tesisatındaki miktara göre daha azdır.

Duvardan geçen tesisat boruları, lavabo ve banyonun çeşmesine gelen tesisat borularıdır. Ayrıca bazı yapılarda üst kata çıkan tesisat boruları da alt katın duvarlarından geçebilmektedir. Tesisat borularında bir sorun olması, duvardaki su kaçağına sebep olur.

Duvardaki su kaçağı nasıl bulunur? Şeklinde sorulan soruya verilecek ilk cevap, dairenin ana su vanasını kapatmak olacaktır. Duvardan geçen tesisat boruları çoğunlukla daire ait borulardır. Ana su vanası kapatıldıktan sonra, duvardaki su kaçağı bir süre takip edilmelidir. Duvardaki su sızıntısında azalma meydana geliyorsa vanayı kapatmak doğru bir yol anlamına gelmektedir.

Ana su vanasını kapattıktan sonra yapabileceğiniz pek fazla bir şey yoktur. Çünkü duvarın içindeki tesisat borusunu görmediğiniz için duvardaki su kaçağının olduğu noktayı bulmanız mümkün değildir. Bunun için profesyonel tesisat firmaları bulunur. Bu firmalarda bulunan akustik dinleme cihazı ile duvardaki su kaçağı noktasal olarak bulunabilir. Böylece sadece su kaçağının olduğu nokta açılarak çalışma yapılır ve büyük bir maliyetten ve tadilattan kurtulmuş olursunuz.

Kalorifer Tesisatındaki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Kalorifer tesisatındaki su kaçağı diğer tesisat sistemlerindeki su kaçağına göre daha sinsidir denilebilir. Sinsi denmesinin sebebi ise; kalorifer tesisatında su kaçağı meydana geldiğinde uzun süre belirtileri fark edilmeyebilir.

Diğer tesisat borularında su kaçağı olduğunda ya damlama yada sararma gibi belirtiler ortaya çıkar ama kalorifer tesisatın durum çok daha farklıdır.

Kalorifer tesisatınki su kaçağını anlamanın en kolay yolu kombi basıncını kontrol etmektir. Kombi üstünde bulunan gösterge, kalorifer tesisatındaki suyun basıncını göstermektedir. Göstergede kombi basıncı sürekli düşüyorsa kalorifer tesisatında su kaçağı olduğu söylenebilir.

“Duvardaki su kaçağı nasıl bulunur” sorusunu cevapladığımız yukarıdaki yazımızda olduğu gibi, kalorifer tesisatındaki su kaçağının yerini de tam olarak bulmanız zordur. Evinizdeki kalorifer tesisatında kolektör bulunuyorsa, kolektör vanalarını tek tek kapatıp kombi basıncını kontrol ederek, evin hangi bölümünde su sızıntısı olduğunu belirleyebilirsiniz. Maalesef noktasal olarak kalorifer tesisatındaki su kaçağını bulmanız mümkün değildir.

Bunun için termal kamera kullanan firmalar bulunur. Termal kamera ile parkenin altından veya betonun içinden geçen sıcak kalorifer borularını görerek noktasal tespit yapılabilir. Bu çalışmaların ücreti düşüktür ve tadilata gerek dahi kalmaz.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek