Alt Kata Su Sızması

Alt kata su sızmasının birçok sebebi olabilmektedir. Alt kata su sızıyorsa, bu soru ancak üst kattaki daireden yani sorunun olduğu daireden çözülmesi gerekir.

Aşağı Kata Su Sızmasının Sebepleri

Alt kata su sızmasının sebebi, dairedeki herhangi bir tesisat borusundan kaynaklanabilir. Dairede üç farklı tesisat borusu bulunur. Bunlar; temiz su borusu, atık su borusu ve kalorifer borusudur.

Bunun dışında, banyo veya tuvaletteki fayansların arasından da alt kata su sızması meydana gelebilir. Alt kata su sızmasının sebebi ne olursa olsun hızlıca tedbir alınmalıdır.

Tuvaletten Alt Kata Su Sızması

Tuvaletten alt kata su sızması sık görülen bir tesisat sorunudur. Bu durum tuvalet borusunda bir sorun olduğu anlamına gelmektedir. Tuvalet borusunda yapısal bir sorun olabileceği gibi usta hatasından kaynaklanan bir sorunda olabilir.

Ev tadilat edilmişse, bir şekilde tuvalet borusuna çivi ya da vida denk gelmiş olabilir. Bu durum uzun süre önce olsa bile alt kata su sızması sonradan ortaya çıkabilir. Çünkü tuvaletten akan suyun miktarı azdır. Su tüketimi olduğu zaman su sızması meydana gelir. Sızan su önce betona akar. Beton suya doyduktan sonra alt kata su akması meydana gelir ve bu durum uzun zaman alabilir.

Usta hatası olan durumlarda ise, tuvalet borusunun ek yerleri tam olarak oturmamış olabilir. Ya da ek yerlerinde bulunan conta sıyrılmış olabilir. Bu gibi durumlarda, ek yerinden alt kata su sızması meydana gelir.

Klozetten Alt Kata Su Kaçırıyor

Klozetten alt kata su kaçırıyor olması da, tuvaletten alt kata su sızması ile aynı durumun olabileceği söz konusudur.

Klozetten alt kata su kaçırıyor olup olmadığını kesin olarak belirleyebilmek için klozet borusunun içine kameralı görüntüleme cihazı ile bakılması gerekir. Çünkü klozetin olduğu hizadan alt kata su sızması, klozetten kaynakladığı anlamına gelmez.

Klozetin çevresinde bulunan fayanslardan da alt kata su akıyor olabilir. Kullanılan güçlü temizlik ürünler, fayans aralarında bulunan derz dolguya zarar verir ve derz dolgu zamanla özelliğini kaybeder. Derz dolgu özelliğini kaybettiği zaman da zeminde bulunan su fayansın altına sıza oradan da betona sızarak alt kata akmaya başlar.

Aşağı Kata Su Sızması Çözüm

Aşağı kata su sızması varsa, öncelikle hangi tesisat borusunda olduğunu belirlemek gerekir.

  • Bunun için öncelikle dairenizdeki ana su vanasını kapatın.
  • Dairenizdeki ana vanayı kapattıktan sonra aşağı kata sızan suyun durumunda azalma olup olmadığını kontrol edin. Tabi hemen belli olmaz birkaç saat geçtikten sonra belli olacaktır.
  • Temiz su borusundan alt kata su damlaması olur. Yani suyun miktarı fazla olduğu için sızma şeklinde değil de damlama şeklinde belirtiler ortaya çıkar.
  • Ana vanayı kapattıktan sonra alt kata su damlası azaldıysa temiz su tesisatında kaçak olduğu anlaşılır.
  • Bunun için profesyonel bir su kaçak tespiti firması ile iletişime geçerek sorunu kısa sürede ve uygun fiyata çözdürebilirsiniz.
  • Zaten su kaçağı tespiti özel cihazlarla yapıldığı için evinizde tadilat söz konusu olmayacaktır.
  • Ana vanayı kapatmanıza rağmen alt kata sızan suda azalma yoksa, atık su borusundan kaynaklı bir sorun olabilir.
  • Atık su borusundan alt kata sızan suyun rengi farklıdır hatta bazen kötü kokuya bile sebep olabilir. Bu tür belirtiler varsa atık su borusundan kaynaklı olduğunu anlarsınız.
  • Bu tür sorunlarda da kameralı görüntüleme cihazı kullanan su kaçağı tespiti yapan firmalar, sorunu noktasal olarak tespit edip kısa sürede giderebilirler.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek