Kostik Nedir? Kostik Nasıl Kullanılır?

Halk arasında lavabo açıcı asit olarak bilinen kostik, sanayide kullanılan ve nem tutucu özelliğe sahip bir kimyasaldır.

Kostik Nedir?

NaOH formülü ile gösterilen bilimsel adı sodyum hidroksit olan kostik, sanayide kullanılan bir kimyasaldır. Beyaz renkte olan kostik, su ile reaksiyona girerek yüksek sıcaklıklara çıkabilmektedir.

Kostiğin birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Özellikle yapay ipek yapımında kullanılan kostik aynı zamanda birçok kimyasal maddenin yapımında da kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra deterjan endüstrisinde, kağıt, sabun ve boya yapımında da kostik kullanılmaktadır.

Kostik Ne İşe Yarar?

Kostik, sanayide kullanılan ve su ile hızlıca reaksiyona giren ve çok kısa sürede yüksek sıcaklığa çıkan tehlikeli bir maddedir. Aslında kostiğin evlere girmesi bile son derece tehlikelidir. Kostik, kaygan bir yapıya sahiptir ancak su ile reaksiyon sırasında kimyasal yapısı nedeniyle sulu çözeltisi çok yakıcı bir özellik kazanmaktadır.

Ülkemizin birçok yerinde lavabo, tuvalet ve banyo tıkanıklığı açmada kostik kullanılmaktadır. Kullanım esnasında ciddi kazalar da meydana gelebilmektedir. Kostikle ilgili birçok soru gelmektedir. Bunlar; kostik ne işe yarar, kostik nasıl kullanılır, kostik tuvalette nasıl kullanılır, kostik nerede kullanılır, kostik nerelerde kullanılır, kostik temizlikte nasıl kullanılır, kostikle lavabo nasıl açılır. Sorulan soruların cevapları genel anlamda aynıdır.

Kostik Nasıl Kullanılır?

Kostik nasıl kullanılır? Sorusunun cevabını maddeler halinde açıklayalım.

 • Bir miktar kostiği tıkalı olan gidere dökünüz.
 • Lavabo tıkanıklığı açmak için, 2 yemek kaşığı kadar kostik kullanılması yeterlidir.
 • Tuvalet ve klozet tıkanıklığı açmak için ise; daha fazla kostik kullanılmalıdır.
 • Kostiği tıkalı olan alana döktükten sonra ardından bir litreye yakın sıcak su dökmelisiniz.
 • Sıcak suyu döktüğünüz anda kimyasal reaksiyon başlayacaktır.
 • Kostik ile suyun kimyasal tepkimesi yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir.
 • Kostik çözeltisi, bu tepkime süresi sırasında tıkanıklığa sebep olan cisme ulaşması gerekir.
 • 15 dakika için tıkanıklığa sebep olan cisme ulaşmasa tıkanıklık açılmayacaktır.
 • Ayrıca özellikle tuvalet ve klozetlerde karşılaşılan katı maddelerden dolayı tıkanıklık meydana gelmişse kostik ile tıkanıklık açma çözüm üretmeyecektir.
 • Kostikle tıkanıklığın açılması için tıkanıklığa sebep olan cismin, organik bir cisim olması gerekir.

Kostiğin Zararları

Kostik insan vücuduna zararları olduğu gibi atık su borularına da zarar vermektedir. Ancak birçok kişi, tıkalı boru açma kimyasalı olarak kullanılan kostiğin atık su borularına zarar verdiğini bilmemektedir.

Daha ucuz ve pratik bir çözüm yolu olduğu için lavabo açıcı asit kullanılır. Ancak uzun vadede dikkate alındığında kostiğin verdiği zarar daha maliyetli sorunlara sebep olmaktadır.

Uzun süre kostik kullanılan bir atık su borusunda, borunun iç kısmında büzüşme meydana gelir. Bu büzüşme, kostik su ile reaksiyona girdiğinde açığa çıkan yüksek ısının etkisidir. Atık su boruları da plastik olduğu için ısıdan etkilenmektedir.

Belki ilk başlarda kostikle lavabo açma pratik bir yöntem gibi görünebilir ancak atık su borularının iç kısmında büzüşme meydana geldiğinde, boru içi girintili çıkıntılı bir hale gelir ve bu durum suyun akışını zorlaştırmaya başlar.

Atık su borularında su ile birlikte atıklarda taşındığı için, içi büzüşmüş pis su borusundan atıklar rahatlıkla geçemez ve tıkanıklıklara sebep olur. Tıkanıklık meydana geldiğinde, evde uygulanan yöntemlerle tıkanıklık açılırsa bile belli bir süre sonra tekrar tıkanıklık meydana gelecektir. Çünkü pis su borusu özelliğini kaybetmiştir. Bu durumda yapılacak tek çözüm yolu, atık su borusunun sökülüp yenisi ile değiştirilmesidir.

Lavabo açıcı asit olarak kostik kullanmak faydadan çok zarar getirecektir. Firmamız, kostik kullanılmasını tavsiye etmez. Profesyonel firmalar, özel cihazlar sayesinde hiçbir yere zarar vermeden ve çok kısa sürede gider açma çalışması yapmaktadırlar.

Soru ve görüşler (21)

Kostik Nedir? Kostik Nasıl Kullanılır? hakkında görüşler ve sorular
 • 7 sene önce

  merhabalar, yazınızı okudum aydınlattığınız için teşekkür ederim de. Sıvı kostik ve toz kostik diye çeşitleri var mı? Eğer varsa hangisi daha iyidir acaba? Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  mutfak lavabosunda kostik uyguladım acaba lavabo borusuna zarar vermiş midir? lavabo açmak için denedim ama lavabo da açılmadı??? başka hangi yöntemi deneyebilirim lavabo tıkanıklığını açmak için

  Yanıtla -
  1. 7 sene önce

   Lavabonuzun açılmamasının iki nedeni olabilir:
   1-Tıkanıklığa sebep olan cisim katı bir cisim olabilir
   2-Tıkanıklık borunun daha derinlerinde olabilir.
   Bu iki neden ötürü kostik işe yaramaz.
   Tek seferlik kullanımda mutfak borusuna zarar vermez. Ancak uzun süre kullanılırsa kostik zararları kaçınılmaz olacaktır.

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Kostiğin zararları hakkında biraz bilgilendirebilir misiniz. Kostik kullanımı konusunda tereddütlerim varda. kostik temizlikte nasıl kullanılır? kostiği temizlikte kullanmak uygun olur mu?

  Yanıtla -
  1. 7 sene önce

   Merhaba Hakan Bey,
   Kostik sanayide kullanılan bir kimyasaldır. Kostik zararları arasında en tehlikelisi cildinize temas etmesidir. Ayrıca kostik su ile temas edince hemen reaksiyona girerek buhar çıkarır. Kostiğin buharı solunursa zehirlenmelere neden olabilir.
   Kostiği kesinlikle temizlikte kullanmayınız. Kostiğin evlere girmesi bile başlı başına yanlıştır. Kostik güçlü bir kimyasaldır ve diğer temizlik kimyasalları ile temas etmesi olumsuz sonuçlar doğurabilir.

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Sud kostik ile kostik soda arasında fark var mı? Ayrıca kostik zararları arasında olan buharı, ne kadar süre içinde evden çıkar?

  Yanıtla -
  1. 7 sene önce

   Merhaba Gamze Hanım.
   Sud kostik ile kostik soda aynı şeydir. Sadece halk arasında farklı telaffuz edilmektedir. Ayrıca kostik asit kullandıktan sonra, pencereleri açarsanız yarım saat kadar buharı çıkmış olur.

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  kostik deterjanla kullanıldığında sıkıntı olurmu örneğin kostik soda ile kullanılırsa yada kısaca kostik zararları nelerdir açıklarsanız sevinirim

  Yanıtla -
  1. 7 sene önce

   Merhaba Hatice Hanım,
   Kostiğin evlerde kullanımı çok tehlikelidir. Ancak ülkemizde tıkanıkları açmak için kostik kullanılır. Kostik su ile çok çabuk reaksiyona giren bir kimyasaldır. Kimyasal madde olduğu için diğer temizlik kimyasalları ile kullanımı tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Kostiğin cilde temas etmesi durumunda, insan derisi ile reaksiyona girerek yakar. Buharı da solunduğu zaman zehirleme riski barındırır. Ayrıca gider hattınıza da zararı bulunmaktadır.

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Merhaba kolay gelsin. Kostik nedir bizim tıkalı lavaboları açar mı acaba.

  Yanıtla -
  1. 7 sene önce

   Merhaba Kamil Bey,
   Kostiğin evde kullanımını kesinlikle önermiyoruz. Lavabonuzun tıkanıklığı çıkışa yakın bir noktada ve organik maddeden kaynaklıysa açabilir. Ancak kostik zararları faydalarından daha çoktur. Lavabo açma yöntemlerinden tel ile lavabo açma, karbonat ve sirke ile lavabo açma veya pompa ile lavabo açma yöntemleri, kostiğe göre çok daha zararsızdır ve etkili olabilir.

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Merhabalar kolay gelsin
  kostik kullanımı konusunda yazdıklarınızdan dolayı korkmaya başladım. 2 gün önce kostik kullandım. kostik zararlarında borulara zarar verir demiştiniz. Acaba kostik kullanımı yuzunden borularım zarar görmüş müdür? Şimdiden sağolun

  Yanıtla -
  1. 7 sene önce

   Merhaba Gamze Hanım
   Tıkalı boru açma kimyasalı olarak kostik kullanımı çok yanlış bir uygulamadır. Her defasında vatandaşlarımızı kostik kullanımı konusunda uyarmaya çalışıyoruz. Kostik kullanımı tehlikelidir. Tek kullanımda gider borularına zarar vermez. Uzun süreli kullanımlarda borulara zarar verir.

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Sayın İlgili Marketle de satılan Tıkalı Gider açıcılar ile kostik aynı mı? Oralarda Lavabo açıcı diye satılıyor. Birde mamul birleşimi Sodyum Hidroksit diye geçiyor Toksidin kimyasal birleşimi nedir? Eğer marketler de satılan Lavabo açıcılar toksit ise kullananların daha dikkatli kullanması için uyaralım. saygılarımla

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Klozetin deliğine fırça düştü ve gidere gitti çıkarmaya çalışırken ne yapabilirim tazdikli su döktüm en sonunda gitti ama çok endişeliyim ne yapabilirim

  Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Kireçlenmiş boruya bi fayda eder mi kostik yoksa boruyu(es) değiştirmek zorunda mıyız. Teşekkür ederim şimdiden

  Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Merhaba sıvı kostik ‘i soguk suylami yoksa sicak suylami karistirmamiz gerekiyor?

  Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Merhaba klozetimiz tıkandı kostikle açmayı düşünüyoruz ancak tesisata zarar verir mi? Yani borularda erimeye yol açar mı? Birde miktar olarak ne kadar kullanmalıyız?

  Yanıtla -
 • 5 sene önce

  merhabalar,
  kostiğin endrüstriyel gıda kazanlarını temizlemede kullanım limiti nedir aceba? ayrıca kalıntı bırakıp sağlığa zarar verir mi?
  şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Merhaba
  Kostiği tarım da plastık damlama borusu acıcı olarak kullanmam tavsıye edıldı. Damlatıcılarda kırec, yosun, ve en onemlısı kum tıkanıklılıgı var, bunların acılması icin kumun(denız kumu gıbı) erımesı gerekıyor. Not:(bıtkıye ve plastıge zararı olurmu.) Herhangı bır bılgınız ve denemenız varsa yardımcı olursanız sevınırım
  Saygılar..

  Yanıtla -
 • 4 sene önce

  Kimyasal kullanarak lavabomu açmaya çalışırken (sıvı) lavaboya zarar verdim. Kararma olan lavabomun rengini duzeltebilir miyim?

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek