Nasıl Açılır? Pimaş Tıkanıklığı Açma

Pimaş gideri kanalizasyona bağlandığı boru hattıdır. Evlerde, iş merkezlerinde, alışveriş merkezlerinde, kısacası mutfak, banyo, tuvalet gibi gider hattı bulunan tüm mekanlarda pimaş kullanılır. Pimaşlar, kullanıma bağlı olarak veya pimaş borularının döşenmesi aşamasında yanlış işlem sonucu tıkanıklıkların sıklıkla oluştuğu borulardır.

Basit tıkanıklıklarda kendi başınıza deneyebileceğiniz yöntemler mevcuttur. Ancak, tıkanıklığın açılmasının daha zor olduğu durumlarda robot cihazlar ile müdahale edilmelidir.

Kameralı robot cihazlar ile tıkanıklık kısa sürede açılabiliyor, profesyonel ve ekonomik destek almak isterseniz firmamızı arayabilir, aynı gün içerisinde tıkalı olan pimaş borularını kısa sürede açabiliriz.

Pimaş Tıkanıklığına Ne Sebep Olur?

 • Mutfak ve banyo lavabolarında tıkanıklığa neden olan yağlar, yemek artıkları, vb. atıklar gider borularında tıkanmaya sebep olur.
 • Peçeteler, çocuk bezleri, poşetler, tuvaletlere düşürülen ya da atılan sert cisimler, kadın pedleri, kağıtlar vb. maddeler pimaş borularında tıkanma sorunu oluşturur.
 • Pimaş borularının yanlış döşenmesi, boru içerisine bina yapım aşamasında iken harç gibi kalıntıların düşmesi, boruların üstünün alçı veya beton ile kapatılmaması tıkanıklığa sebep olur.
 • Çok daireli binalarda, iş hanlarında kullanım yoğunluğu ve dikkatsizliği nedeniyle pimaş borularının tıkanması mümkün olur.
 • Pimaş borularına eğimin yeteri kadar verilmemesi.

Bu tür sebeplerden dolayı atık su giderleri tıkanır ve suyun kanalizasyon sistemine tahliye yapılamaz. Sonuç olarak özellikle giriş katlardaki dairelerde su baskını, su taşması olabilir. Evlerde gider tıkanıklığı problemine yol açar. Böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda firmamızdan destek alabilirsiniz.

Pimaş Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Tıkalı pimaş açma için evimizde kendi başımıza uygulayabileceğimiz birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler tıkalı gider borusu açma işlemi için bazen yeterli olsa da tıkanıklığın açılmasının zor olduğu durumlarda fayda etmemektedir. Öncelikle tıkalı gider borusu açma yöntemlerini maddeler ile açıklayalım.

 • Pompa kullanarak pimaş açma en sık kullanılan yöntemdir. Pompayı tıkalı lavabo giderine iyice oturtarak birkaç kez pompalama yapılır. Tıkanmaya neden olan birikinti ya da cisim yakın yerde ise bu şekilde pimaş boru açma görevimiz tamamlanmış olur.
 • Tel kullanarak tıkalı gider borusu açma biraz uğraştırıcı olsa da etkili bir yöntemdir. Elimizde lavabo açmak amacıyla kullanılan tellerden var ise tıkalı pimaş borusuna doğru yavaşça itip çevirmeliyiz. Telin uç kısmında bulunan çengel sayesinde tıkanıklığa neden olan birikintiyi çekebiliriz. Bu pimaş boru açma yönteminin başarılı olabilmesi için tıkalı bölgenin telin erişebileceği bir bölgede bulunması gerekir.
 • Doğal lavabo açıcılar ile pimaş açma genellikle ev hanımlarının sıklıkla uyguladığı bir çözüm yoludur. Bu işlem için sirke, karbonat, kabartma tozu, tuz, gibi herkesin evinde bulunan malzemeler kullanılır. Aslında bu malzemeler gider borularının temizliği ve tıkanmaması için etkili yöntemlerdir. Fakat basit olan tıkanmalarda işimize yarar. Eğer pimaş borusundaki tıkanma organik cisme bağlı değilse sorunu çözemez.
 • Kimyasal ve kostik kullanarak tıkalı pimaş açma riskli ve sağlıksız bir uygulamadır. Çoğu zaman tercih edilmez. Hem pimaş borularının deforme olmasına hem de sağlığımız açısından olumsuz sonuçlar doğurur. Kimyasalları kullanmadan önce kullanım talimatlarını okuyup dikkat ve özen göstermek gerekir. Maske ve eldiven kullanılmalı, çıkardığı buhar göze buruna, cilde ve ağıza kesinlikle temas etmemelidir.

Tıkalı Pimaş Açma İşlemini Biz Nasıl Yaparız?

Pimaş boru açma ya da tıkalı gider borusu açma her zaman basit değildir. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler organik cisimlerden oluşan tıkanmaları açmak için etkili olabilir. Bir de organik olmayan giderlere atılan peçete, kağıt, bez, poşet gibi etkenlerden dolayı tıkanıklık oluşur. Bunun dışında tesisat döşenirken yapılan hatalar, eğimsiz döşenen borular, pimaş borularında çökme gibi durumlardan dolayı oluşan tıkanmalar vardır. Bu durumlarda mutlaka tesisat firmalarından destek almalıyız.

Sıradan bir tesisatçı ile çözüm yolu aramak hem maddi hem de manevi olarak sizleri daha sıkıntıya sokabilir. Eskiden pimaş açma işlemleri için ev inşaat alanına dönüşürdü. Tesisatın neresinde tıkanma olduğu bilinmediğinden banyo, mutfak tümüyle tadilata sokulurdu. Bu nedenle elinde teknolojik cihazı olmayan sıradan bir tesisatçı eski usül yöntemleri kullandığı için pek tercih edilmez. Hem zaman kaybı hem de gereksiz kırıp dökmeden dolayı ekstra masraf çıkarmaktadır.

Pimaş boru açma için firmamız bünyesinde ileri teknolojik cihazlar kullanılmaktadır. Pimaş açma için gereksiz kırıp dökme yapılmaz. Birkaç aşamada kısa zamanda tıkalı pimaş açma işlemi tamamlanır.

Pimaş açma aşamaları;

 • Öncelikle tesisat ustamız elinde teknolojik tıkalı gider borusu açma ya da tıkalı pimaş açma cihazı ile evinize gelir.
 • Tıkanmış olduğu düşünülen gider borusuna kameralı cihazı yavaşça iterek incelemeye başlar.
 • Tıkalı gider borusu açma amaçlı kullanılan kameralı robot makine pimaş borularının neresinde tıkanma olduğunu cihaz ekranından kolayca görmemizi sağlar.
 • Aynı zamanda pimaşlarda bulunan yıpranma ve deformeleri ekranda görme şansı yakalarız.
 • Pimaşlarda çökme ve deforme varsa kameralı cihaz sayesinde kolaylıkla tespit edilir.
 • Tıkalı olan bölge noktasal olarak tespit edildikten sonra pimaş boru açma robotu ile tıkanıklık açılır.
 • Tıkanmaya neden olan cisim çıkarılır. Aynı zamanda basit tıkanıklık oluşturan organik birikintiler parçalanıp gider borusundan kanalizasyona akıtılır.
 • Kırıp dökmeden, zaman kaybı yaşamadan, gereksiz tadilat yapılmadan pimaş açma işlemi kısa sürede tamamlanır.

Tüm tesisat problemlerinde firmamız teknolojik cihazlar ile kırıp dökmeden, uygun fiyatla, kesin çözüm sunmaktadır. Bizimle iletişime geçerek hem zamandan hem de paradan tasarruf edebilirsiniz. Son teknoloji cihazlar ile pimaş tıkanıklığı kısa sürede çözüme kavuşur.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek