Bulaşık Makinesi Gider Borusu Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesi, bulaşığı yıkadıktan sonra kapağı açtığınızda içinde su varsa bulaşık makinesinde ya da boşaltma hortumunda bir sorun olduğu anlamına gelir. Bulaşık makinesi arızaları ve giderilmesi konusunda, bulaşık makinesi suyu boşaltmıyor olması en sık karşılaşılan sorunların başında gelir diyebiliriz. Bulaşık makinesi suyu nasıl boşaltır, suyu boşaltmamasının sebepleri inceleyecek olursak

Bulaşık Makinesi Suyu Boşaltmıyor Sebepleri

 • Bulaşık makinesinin dijital kartından kaynaklanan sorun
 • Bulaşık makinesinin su boşaltma motorunda meydana gelen bir sorun
 • Bulaşık makinesinin filtresinin tıkanmış olması,
 • Bulaşık makinesi gider borusunun tıkanmış olması,
 • Bulaşık makinesinin bağlı olduğu pimaş borusunun tıkalı olması

Yukarıdaki sorunlardan biri veya bir kaçı meydana geldiğinde bulaşık makinesi suyu boşaltmıyor olur. Bu sorunları tek tek incelemek gerekir.

Dijital Kart Arızası

Bulaşık makinesi arızaları arasında en az yaşanan sorunlardan biri dijital kart arızasıdır. Bulaşık makinelerinde yıkama, durulama, suyu boşaltma ve kurulama işlemleri dijital kartta programlandığı için komutlar dijital karttan gönderilir.

Dijital kartta bulunan ufak bir sorun, bulaşık makinesi suyu boşaltmıyor sorununa sebep olabilir. Ancak daha öncede belirttiğimiz gibi bu sorun çok nadir meydana gelen bir sorundur.

Dijital kart arızası olup olmadığını ancak teknik servis belirleyebilir. Teknik servis sorunu belirledikten sonra, dijital kartı güncelleyerek sorunu giderebilir.

Bulaşık Makinesinin Pompa Motorunun Arızalanması

Bulaşık makinelerinde suyun tahliye edilmesi için motor bulunur. Bu motor sayesinde, makine içindeki su, makinenin gider borusuna pompalanır ve oradan pimaş borusuna gönderilir.

Pompa motorunda bir arıza olması durumunda, bulaşık makinesi içindeki suyun büyük bir kısmı makinede kalır. Pompa motoru teknik bir sorundan dolayı arızalanabilir. Makine hareket ettirilirken bir sorun meydana gelmiş olabilir. Ayrıca, pompa motorunun olduğu kısma bir şekilde su girmiş olabilir.

Bulaşık makinesinin pompa motorunun arızalandığını teknik servis belirleyebilir.

Bulaşık Makinesi Filtresi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesinin suyu boşaltması engelleyen sorunlardan biri de filtrenin tıkanmış olmasıdır. Malum bulaşıklar, bulaşık makinesine konmadan önce atıklardan arındırılır. Ancak ne kadar arındırırsanız arındırın yemek atıkları bulaşıklara yapışır. Zaten tamamen arındırmak için, bulaşığı yıkamak gerekir oysa bu görevi bulaşık makinesi yapmalıdır.

Bulaşık makinesi bulaşıkları yıkarken, yemek atıkları makinenin tabanında birikir ve suyun etkisi ile makinenin giderine gönderilir.

Küçük parçalar filtreden geçerek, bulaşık makinesi gider borusuna giderken daha büyük parçalar filtreye takılır. Bulaşık makinesi filtresi uzun süre temizlenmezse, filtredeki atıklar artar ve filtreyi tamamen kapatarak suyun geçini engeller.

Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir sorusunun cevabına gelecek olursak eğer, hangi marka bulaşık makinesi olursa olsun filtreyi temizlemesi son derece basittir.

Bulaşık makinesi filtresini temizlemek için üstünde bir kapak bulunur. Bu kapa çevrilerek kolaylıkla çıkar ve filtreye ulaşırsınız. Bulaşık makinesi filtresini çeşmenin önünde su tutarak temizleyebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Gider Borusu Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesi suyu boşaltmıyorsa bir diğer sebebi ise; bulaşık makinesinin gider borusunun tıkanmış olmasıdır. Bu durum, bulaşık makinesi filtresinden geçen ufak yemek atıklarının bulaşık makinesi gider borusunda birikerek tıkanıklığa sebep olmasından kaynaklanır. Bunun için teknik servisi çağırmanıza gerek yoktur. Kendiniz bulaşık makinesi gider borusunu temizleyebilirsiniz.

 • Bulaşık makinesi gider borusunu temizlemek için öncelikle, bulaşık makinesi gider borusunu makineden sökmeniz gerekir.
 • Bulaşık makinesi gider borusunu temizlemek için ihtiyacınız olan tek malzeme tornavidadır.
 • Öncelikle bulaşık makinesini bulunduğu yerden çıkarmanız gerekir.
 • Bulaşık makinesinin gider borusunu temizlemek için, bulaşık makinesinin arka kapağını sökmelisiniz.
 • Bulaşık makinesinin arka kapağını sökmek için, tornavida ile vidalarını saat yönünün tersine çevirerek açınız.
 • Kapak açıldığında hortumun bağlı olduğu yeri göreceksiniz.
 • Bulaşık makinesi gider borusu, makineye tutturmak için kelepçe kullanılır.
 • Kelepçeyi söktükten sonra bulaşık makinesi gider borusunu çekerek rahatlıkla sökebilirsiniz.
 • Bulaşık makinesi gider borusunu söktükten sonra çeşmede içine su tutarak bulaşık makinesi gider borusu temizlenir.
 • Sökme işleminde yaptığınız çalışmaların tam tersini yaparak gider borusunu tekrar yerine takabilirsiniz.

Bazı durumlarda, bulaşık makinesi gider borusunu temizlemek çözüm olmayabilir. Boru yıpranmıştır, ezilmiştir ve ya delinmiştir. Bu durumda bulaşık makinesi gider borusunu değiştirmeniz gerekir.

Makinenizin markasına bağlı olarak ister teknik servisten isterseniz nalburdan yeni bir bulaşık makinesi gider borusu alarak eskisi ile değiştirebilirsiniz.

 

Soru ve görüşler (1)

Bulaşık Makinesi Gider Borusu Nasıl Temizlenir? hakkında görüşler ve sorular
 • 4 sene önce

  Merhaba!
  Benim makinem suyu atıyor ama yağlı bırakıyor bardakların üzerinde de azda olsa yağ kalıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Nakliyeye250 tamirede 250 istediler evde yapabileceğim bişey var mı acaba.teşekkürler

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek