Klozet Su Kaçırıyor Rezervuar Su Kaçırması

Rezervuar diğer bir adı ile sifon, klozetteki veya tuvaletteki atıkların lağıma gitmesini sağlayan su depolarıdır. Birkaç çeşit rezervuar bulunmaktadır. Ancak en sık kullanılan gömme rezervuar yani duvarın içinde görülmeyecek şekilde monte edilen ve klozet arkası rezervuardır. Klozet arkası rezervuarlar, klozetin arkasına monte edildiği için klozet arkası rezervuar adını almıştır.

Rezervuar sorunlarını inceleyecek olursak;

Klozet şamandırası suyu kesmiyor.

Klozet şamandırası suyu kesmiyor olmasının bir kaç nedeni bulunmaktadır.

Bunlardan ilki, klozet şamandırasının delinmiş veya patlamış olmasıdır. Evinizdeki rezervuar gömme rezervuarsa, basmalı ya da çekmeli olan düğmesini saat yönünün tersine çevirerek kapağı sökebilirsiniz. Eğer klozet arkası rezervuarsa, kapağı kaldırarak klozet şamandırasına ulaşabilirsiniz. Klozet şamandırası delinmiş veya patlamışsa içine su dolacaktır.

Klozet şamandırasının suyu kesebilmesi için, rezervuar deposunun içine su doldukça, klozet şamandırası suyun üstüne kalarak yükselmeye başlar. Klozet şamandırası düz konuma geldiğinde suyun musluk kapanır ve suyun akışı durur. Klozet şamandırasının içine su dolduğu zaman, depodaki suyun altında kalacağı için suyun akışı kesilmez. Bu durumda, klozet şamandırasının değiştirilmesi gerekir.

Diğer bir sorun ise; klozet şamandırasının bağlı olduğu musluğun arızalanmasıdır. Musluk arızalı olduğunda, şamandıra yukarıda düz konumda olsa bile suyun akışı durmaz. Bu durumda, musluğun değiştirilmesi gerekir.

Bir diğer sorun ise; şamandıranın yükseklik ayarında sorun olmasıdır. Klozet şamandırası suyun üstünde bağlı olduğu boru ile düz konuma geldiği zaman suyu keser. Ancak, klozet içindeki suyun seviyesi şamandıranın bağlı olduğu borunun üstüne çıkacak bir seviyeye ayarlanmışsa, klozet şamandırası düz konumda kalmayacaktır ve suyun akışı kesilmeyecektir. Klozet şamandırasının yanında bulunan vidanın gevşetilip sıkılması ile suyun seviyesi ayarlanabilir.

Son olarak, klozet şamandırasının bağlı olduğu musluğun contası yıpranmış olabilir. Musluğun bağlı olduğu conta, sürekli suyun içinde kaldığı için çürüyebilir. Conta çürüdüğü zaman musluğun arkasından rezervuar deposuna su sızmaya devam eder ve klozet şamandırası suyu kesmiyor olur. Bunun için, musluğun bağlı olduğu conta değiştirilir ve sorun çözülür.

Klozet Su Kaçırıyor

Klozet su kaçırıyor olması rezervuar içindeki boşaltma grubunda meydana gelen bir sorundan kaynaklanır yada rezervuar altında bulunan deliklere takılan contalarda meydana gelen bir sorundan kaynaklanıyor olabilir.

Klozet su kaçıyor olması boşaltma grubundaki sorundan kaynaklanıyorsa, boşaltma grubunun komple değiştirilmesi en sağlıklı çözüm olacaktır.

Klozet su kaçırıyor olmasının sebebi klozet altındaki contalardan kaynaklanıyorsa, (genelde bu contalardan kaynaklanır) contaların değiştirilmesi gerekir. Contalar sürekli suyun içinde olduğu için çürüyebilmektedir ve sifon su kaçırıyor sorununa sebep olmaktadır.

Sifon Tamiri – Klozet Tamiri

Sifonda bir sorun meydana geldiğinde sifon tamiri yapmak gerekebilir. Bazen sifonun tamamı değiştirilerek sorun çözülebilmektedir.

Sifon tamiri için sifonun çalışma mantığı bilinmelidir. Her sifonun çalışma mantığı aynıdır. Sifon içinde, doldurma ve boşaltma grubu diye adlandırılan iki adet mekanizma bulunmaktadır. İsimlerinden de anlaşıldığı gibi doldurma grubu sifonun içine su dolmasını sağlayan gruptur. Boşaltma grubu ise sifondaki suyun klozete akmasını sağlayan gruptur.

Sifon tamiri için sifonun doldurma grubunda ya da boşaltma grubunda bir sorun meydana geldiğinde veya her ikisinde birden sorun meydana geldiğin yapılması gereken bir çalışmadır.

Sifon tamirinde doldurma grubunun veya boşaltma grubunun parçalarının tek tek değiştirilmesi yerine grubun tamamını değiştirmek daha sağlıklı sonuç vermektedir. Sifon tamiri için sifonun kapağı açılır. Gömme rezervuarda düğme saat yönünün tersine çevrilerek kapak çıkarılır. Kapak açıldıktan sonra doldurma ve boşaltma grubuna ulaşılır ve bu grupların sifona bağlantılarını sağlayan vidaları sökülerek doldurma grubu veya boşaltma grubu sökülüp yenisi ile değiştirilebilir.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek