Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Kırmadan su kaçağı tespiti cihazla yapılan bir çalışmadır. Eski yöntemler su kaçağı bulma çalışması yapılırsa, evin içi inşaat ortamına döner ve maliyetli bir sonuca sebep olur.

Kırmadan su kaçağı tespiti için birkaç yöntem izlenmektedir. Bunlar; dinleyerek kırmadan su kaçağı tespiti, görüntülü su kaçağı tespiti ve termal kamera ile su kaçağı tespitidir.

Dinleyerek Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Dinleme yöntemi ile su kaçağı tespiti akustik dinleme cihazı olarak bilinen cihazla yapılmaktadır. Akustik dinleme cihazı temiz su borularında ve bazen de kalorifer borularındaki su kaçaklarında kullanılan bir cihazdır.

Akustik dinleme cihazı kullanılmadan önce basınç ölçer ile tesisatta su kaçağı olup olmadığı belirlenir. Bunun için, dairedeki bütün çeşmeler kapatılır ve tesisatın basıncı basınç ölçer cihazı ile yükseltilir. Basınç ölçer cihazındaki basın göstergesi sabit kalırsa tesisatta kaçak yoktur ama basınç düşerse kaçak vardır.

Tesisatta su kaçağı olduğu kesinlik kazandıktan sonra, su kaçağı belirtilerinin olduğu kısımda akustik dinleme cihazı ile su kaçağı bulma çalışması yapılır. Akustik dinleme cihazının işe yaraması için, borudaki delikten çıkan suyun sesi olmalıdır. Bazı durumlarda su kaçağı olmasına rağmen borudaki delikten çıkan su püskürmez ve ses yapmaz. Bu durumda, tesisattaki suyun basıncı yükseltilir ve suyun püskürmesi sağlanır böylece akustik dinleme cihazı ile duyulması sağlanır.

Dinleyerek su kaçağı tespiti sırasında hiçbir yer kırılmaz. Su kaçağının olduğu yer belirlendikten sonra ufak bir alan açılır ve delinmiş boru tamir edilir.

Görüntülü Su Kaçağı Tespiti

Kırmadan su kaçak tespit çalışmalarından bir diğeri de görüntülü su kaçağı tespiti çalışmasıdır.

Görüntülü su kaçağı tespiti çalışması, temiz su borularının aksine atık su borularında bulunan su kaçaklarında kullanılan bir yöntemdir. Atık su borularındaki suyun miktarı az olduğu için suda basınç olmaz, basınç olmadığı için su kaçağı meydana geldiğinde ses yapmaz ve bu nedenle akustik dinleme cihazı kullanılamaz.

Bunun yerine doğrudan su kaçağını görerek çalışma yapmak daha pratiktir. Bu yöntemde olmazsa olmaz cihazlardan biri kameralı görüntüleme cihazıdır. Kameralı görüntüleme cihazının kamerası atık su borusunun içine gönderilir ve monitörden görüntüler incelenir.

Bu cihaz ile su kaçağının olduğu yeri belirlemek için cihazı kullanan personelin deneyimli olması gerekir. Çünkü monitördeki görüntüleri yorumlamak uzmanlık gerektiren bir durumdur. Aksi halde yapılacak çalışma gereğinden fazla uzayacaktır.

Atık su borularındaki su kaçağı belirlendikten sonra, maalesef tadilat yapılmak zorundadır. Çünkü, pimaş borularına yama yapmak mümkün olmadığı için sorunlu olan pimaş borusunun yerinden çıkarılıp yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

Termal Kamera ile Su Kaçak Tespiti

Termal kamera ile kalorifer borularında ve sıcak su borularındaki kaçakları belirlemede kullanılan bir yöntemdir.

Termal kamera hepinizin bildiği gibi sıcak olan objelerin görünmesi sağlayan bir cihazdır. Kalorifer boruları ve sıcak su boruları da sıcak olduğu için, bir sorun meydana geldiğinde termal kamera ile belirlenmesi daha kolay olur.

Termal kamera ile betonun altından geçen sıcak borular rahatlık görülebildiği için, su kaçağı da rahatlıkla görülebilir.

Termal kamera görüntülerinde, sıcak borular düz bir hat şeklinde görülürken su kaçağı olan bölgede sıcaklık dağınık görünür ve bu sayede su kaçağı tespiti rahatlıkla yapılabilir.

Termal kamera, kameralı görüntüleme cihazı ve akustik dinleme cihazı ile yapılan çalışmalarda, hiçbir yer kırılmaz. Bu sebeple eski yöntemlere su kaçak tespiti çok daha ucuza mal olmaktadır. Ayrıca çok kısa sürede ve noktasal olarak su kaçağı yeri belirlenir.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek