Teras Akıyor Ne Yapmalıyım?

Teras akıyor olması dubleks dairelerde görülen bir sorundur. Bunun nedeni teras katın zemininde meydana gelen bir sorun yada terasta bulunan tesisat borularında sorun olmasıdır.

Teras Akıyor Olmasının Sebepleri

Teras katlar, geniş balkon imkanı sunan ferah bir ortamdır. Ancak teras katta meydana gelen su sızıntıları ciddi sorunların habercisi olabilmektedir.

Terastan alt kata su sızıyor olmasının sebebi genellikle teras balkonundaki bir sorundan kaynaklanır. Teras katın balkonu fayansla kaplı olur. Fayanslar su geçirmezlik özelliği ve pürüzsüz yüzeyi sayesinde çok kullanışlıdır.

Teras akıyor olmasının sebeplerinden biri terasta bulunan fayanslardır. Fayanslar döşenmeden önce zemine su yalıtımı yapılmalıdır. Ancak bir çok müteahhit bu masraftan kaçarak direkt zemine fayans döşemektedirler. Aslında fayans, suyun betona sızmasını engeller ama fayans yüzeyinde bir sorun meydana geldiğinde, maalesef su betona sızar oradan da alt kata su sızması meydana gelir.

Fayanslarda meydana gelen sorunlardan biri fayansların çatlamasıdır. Bu fayans çatlaması, soğuk bölgelerde don olayının etkili olabileceği gibi, fayans üstüne düşen ağır bir cisimden dolayı da meydana gelebilmektedir. Fayansta meydana gelen çatlak baktığınızda görünmeyebilir bu tür kılcal çatlaklarda suyun sızmasına sebep olur.

Teras akıyor olmasının sebeplerinden biri de, fayans aralarındaki derz dolgunun özelliği yitirmesidir. Fayans arasındaki derz dolgunun en büyük düşmanı, güçlü temizlik ürünleridir. Bu temizlik ürünlerinden biri olan tuz ruhu, derz dolguya denk geldiğinde derz dolguyu tahrip eder. Uzun süre kullanılması durumunda derz dolgu özelliğini yitirir. Derz dolgu zarar gördükten sonra suyu engelleyemez ve alt kata su sızmasına sebep olur.

Fayanslardan kaynaklı su sızıntıları çok uzun süreli olur. Yavaş ve belli belirsiz alt kata sızar. Alt katın tavanında küf oluşmasına sebep olur. Tavan kararmasının da sebeplerin biri olabilmektedir.

Teras akıyor olmasının bir diğer sebebi ise; terastaki tesisat boruları olabilir. Teras katın balkonunda gider borusu bulunur. Bu boru, balkonun zemininden yani fayansın altından geçer. Boruda meydana gelecek bir çatlak, terastan su akmasına sebep olur.

Teras Akmasına Çözüm

Gider borusundan kaynaklı teras akması süreklilik arz etmemektedir. Balkon yıkandığı zaman yada yağmurlu havalarda terastan su akıyor sorununa sebep olur.

Balkona dolan yağmur suyu, gider borularına akar. Gider borusunda bir sorun varsa, yağmur suyu betona sızar ve alt katın tavanından akmaya başlar. Yağmur durduğu zaman, alt katın tavanındaki suda azalma meydana gelir.

Alt katın tavanında akan su sürekliyse ve damlama şeklindeyse, teras kattaki temiz su borularından sızıyor olabilir. Temiz su borularındaki suda azalma olmadığı için sızan su da süreklilik bulunur. Bundan emin olmak için dairenin ana su vanasını kapattığınızda terastan akan suda azalma meydana gelir.

Teras akıyor olmasının sebebi fayanslardan kaynaklıysa eğer, teras katın balkonundaki fayanslara yeniden derz dolgu yapılmalıdır. Yapılan derz dolgu sayesinde fayans yüzeyinden alt kata su sızması engellenir.

Teras katın balkonunda bulunan gider borusunda bir sorun varsa eğer, bunun için profesyonel su kaçağı firması ile iletişime geçmelisiniz. Bizim gibi profesyonel firmalar, bu tür su kaçaklarını noktasal olarak tespit etmektedirler.

Gider borusunda bir sorun varsa, gider borusuna gönderilen kamera ile borudaki sorun noktasal olarak tespit edilir. Sorun tespit edildikten sonra, en uygun şekilde çözüm üretilir.

Teras akıyor olmasının sebebi temiz su borusuysa eğer, bu durumda dinleme cihazı kullanılarak borunun hangi kısmında sorun var kesin şekilde belirlenir. Ayrıca bu tespit aşamasında hiçbir yer kırılmaz, boru duvarın içindeyken bu çalışma yapılır.

Soru ve görüşler (1)

Teras Akıyor Ne Yapmalıyım? hakkında görüşler ve sorular
  • 5 sene önce

    Benim evim ust kat duvar ve tavan da kuflenme oluyor neden acaba

    Yanıtla -
  • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek