Fayanslardan Alt Kata Su Sızıyor

Fayanslardan alt kata su sızıyor olması, çok katlı binalarda meydana gelen sorunlardan biridir. Bu durum bazen fayanslarla ilgili olsa da bazen de tesisat boruları ile ilgilidir.

Fayanslardan Su Sızıntısı

Fayanslardan su sızıntısı şikayeti oldukça fazla gelen bir şikayettir. Çoğumuz fayansçıyı bile suçlamaktadır. Fayansçı işini düzgün yapmamıştır diye düşündüğümüz bile olmuştur. Ancak, daire yeniyse ve daha ilk zamanlarda fayanslardan alt kata su sızıyor ise dediğiniz doğru olabilir. Yani fayansı yapan usta fayans aralarındaki derz dolguyu az koymuştur yada seyrek bırakmıştır diyebiliriz.

Ancak fayanslardan alt kata su sızması, sonradan ortaya çıkmışsa fayans ustasının bu durum karşısında bir kabahati yoktur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, daire ilk kullanıldığında bu sorun meydana geliyorsa fayans ustasını suçlayabiliriz.

Peki, durduk yere fayanslardan alt kata su sızıntısı neden meydana gelir. Bu durum aslında çoğunla ev hanımla ile ilgili bir durumdur.

Ülkemizde ev hanımlarının ciddi bir temizlik takıntısı olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bu temizlik takıntısı beraberinde bazı sorunları da getirebilmektedir. Fayanslardan alt kata su sızıyor olmasının sebebi de bu temizlik takıntısıdır.

Ev hanımları, banyo veya tuvaleti temizlerken temiz olduğuna daire bir türlü tatmin olmazlar ve kullanabilecekleri bütün temizlik ürünlerini kullanırlar. Bu temizlik ürünlerinden biri de tuz ruhudur.

Tuz ruhu güçlü kimyasal formülü sayesinde su ile reaksiyona girmektedir. Meydana gelen reaksiyon yüzeyi aşındırıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, fayans aralarındaki derz doldu zarar görmektedir.

Uzun süre tuz ruhu kullanılınca fayans arasındaki derz dolgu özelliğini tamamen yitirir ve yüzeydeki suyun geçişini engelleyemez.

Fayans aralarından geçen su, önce fayans altına birikir. Bu durum ilerleyen dönemlerde fayansların sökülmesine de sebep olabilir. Fayans altına dolan su yavaş yavaş betona geçer, eğer betonda çatlak varsa bu çatlaklar sayesinde hızlıca alt katın tavanında belirir.

Banyodan Su Sızması

Banyodan su sızması her zaman fayanslarla alakalı değildir. Banyoda bulunan tesisat borularından dolayı da banyodan su sızması meydana gelebilir.

Banyodan su sızmasının birçok sebebi olabilir. Banyoda bulunan temiz su borusundan olabileceği gibi atık su borularından da kaynaklanabilir. Hatta havlupanın ısınmasını sağlayan kalorifer borularından dolayı da banyodan su sızması meydana gelebilir.

Ancak alt katın tavanındaki suyun belirtisine bakarak banyodan sızan suyun sebebi az çok kestirebilir. Çünkü her tesisat sistemi farklı belirtiler göstermektedir.

Temiz su borusundan dolayı fayanslardan alt kata su sızıyor ise, alt katın tavanından damlama şeklinde kendini belli eder. Damlama olmasa bile ciddi bir ıslaklık meydana gelir. Bu belirtileri gördüğünüz zaman sorunun kaynağının temiz su borusu olduğunu düşünebilirsiniz.

Atık su borusunda su kaçağı olduğu zaman ise; alt katın tavanında renk değişimi meydana gelir. Hatta bazı zamanlarda kötü kokuya da sebep olabilir. Atık su borusundaki suyun miktarı kullanıma bağlı olarak değiştiği için alt katın tavanında damlama meydana gelmeyebilir.

Kalorifer borusunda bir sorun olduğu zaman ise; alt katın tavanında rutubet, küf veya kararma görülebilir. Bu belirtiler fayans arasından su sızdığı zamanda görülmektedir. Bu belirtileri gördüğünüz zaman, sorun ya kalorifer borularından kaynaklanır ya da fayans arasındaki derz dolgudan kaynaklanır.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek