Kombi Musluk Suyunu Isıtıyor Petekleri Isıtmıyor

Kombi petekleri ısıtmıyorsa tek bir sorun olduğu anlamına gelmez. Bu durum birkaç farklı problemden kaynaklanıyor olabilir. Bu problemlerden bazıları kombiden kaynaklanırken, bazıları tesisat sistemi ile ilgilidir.

Kombi Çalışıyor Petekler Isınmıyor

Doğalgaz tesisat projesi çizilirken, dairenin büyüklüğü, oda sayısı, dairenin üstünde ve altında dolu daire olup olmaması, yanlarında daire olup olmaması, tesisat sisteminde kullanılan borunun metresi, petek adedi gibi faktörlere bağlı olarak uygun kombi seçilir. Tesisat sisteminin ihtiyacından daha küçük kombi seçilirse; kombi çalışıyor petekler ısınmıyor sorununa neden olabilir. Çünkü kombinin pompası yetersiz gelebilir. Tabi kombi çalışıyor petekler ısınmıyor diye bu durum kombinin küçük olduğu anlamına gelmez ama kombinin yetersiz olma ihtimali de vardır.

Kombi çalışıyor petekler ısınmıyorsa bir diğer ihtimal ise kombide bulunan suyun miktarında azalma söz konusu olabilir. Kombilerin güvenlik sistemi, kombi bulunan ve peteklerin ısınmasını sağlayan suyun belli bir miktarın altına düşmesi durumunda kombiyi kapatır. Kombinin açık olduğunu sanırsınız ancak kombi hata kodu vermiştir ve çalışmayı durdurmuştur.

Hemen hemen bütün kombilerde, basınç 1 barın altına düşünde kombi hata kodu verip çalışmayı durdurur. Bu durumu, kombinin ekranına bakarak anlarsınız. Hata kodu ekran belirir. Bu gibi durumlarda, kombi altında bulunan su takviye vanasını açıp kombi basıncını 1,5 – 2 bar arasına getirdikten sonra su takviye vanasını kapatın. Kombi kapatıp tekrar açarsanız sorun çözülecektir.

Kombi Çalışıyor ama Isıtmıyor

Kombi musluk suyunu ısıtıyor petekler ısıtmıyor olmasının bir diğer sebebi ise; kombide bulunan filtrenin çok kirlenmiş olması olabilir.

Kombi filtresi, kombinin altında bulunur ve peteklerden gelebilecek olan yabancı cisimlerin kombiye zarar vermesini engeller. Yani peteklerden gelen suyu süzer ve ondan sonra kombiye girmesini sağlar.

Kombi filtresi uzun süre temizlenmezse kombi çalışıyor ama ısıtmıyor sorununa sebep olabilir. Bu durumda kombi filtresini söküp, çeşmenin önünde üstüne su tutarak yıkamanız yeterli olacaktır.

Kombi Musluk Suyunu Isıtıyor Petekleri Isıtmıyor

Kombi suyu ısıtıyor petekleri ısıtmıyorsa bir diğer sorun tesisat sisteminde tıkanıklık olabilir. Hemen kombi çıkışında meydana gelen bir tıkanıklıkta dairedeki hiç bir petek ısınmaz. Çünkü kombi çıkışındaki borular ana borulardır ve tüm peteklerin suyu önce oradan geçer. Ancak sıcak su hattında tıkanıklık olmadığı için musluk su ısınır. Bunu net olarak anlamak için profesyonel bir tesisat firması ile iletişime geçmeniz gerekir. Bu işte uzman olan firmalar, termal kamera yardımı ile tesisat tıkanıklığını rahatlıkla tespit edebilirler.

Kalorifer tesisatınızda tıkanıklık varsa eğer, bu sorunun en pratik ve sağlıklı çözüm yöntemi petek temizliği yaptırmaktır. Petek temizliği yaptırarak tesisat sisteminizi ilk günkü gibi tertemiz olmasını sağlayabilirsiniz.

Petek temizliği herkes tarafından yapılabilecek bir iş değildir. Yani petek temizleme makinesine sahip olunursa bile petek temizliği profesyonellik isteyen hassas bir iştir. Ayrıca petek temizleme makinesi kullanılması şarttır. Petek temizleme makinesinin uyguladığı basınç sayesinde sadece tesisat boruları değil aynı zamanda peteklerin içindeki tortularda tamamen temizlenmiş olur.

Petek temizliğinden sonra kullanılan petek temizleme kimyasalı ile tesisat sisteminiz tortu, kireç ve balçıktan korunmuş olur. Yapılan petek temizliği sayesinde kombi pompası da daha rahat çalışarak enerji tüketimini azaltmış olur.

Petek temizliği 2 yılda bir yapılması gereken bir bakım çalışmasıdır. Petek temizliği yapıldığında, kombi filtresi de temizlenmiş olur. Kombi filtresinin tıkanması, tesisat sistemindeki suyun devir daimini yavaşlatır. Bu olumsuz durum, peteklerin geç ısınmasına sebep olur. Kombi filtresinin temizlenmesi sayesinde, bu sorun da ortadan kalkmış olur.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek