Yerden Isıtma Sistemleri

Yerden ısıtma sistemleri, ısıtma sistemleri arasında konfor olarak en ideal ısıtma sistemlerinden biridir diyebilir. Peki gerçekten yerden ısıtma sistemleri diğer ısıtma sistemlerine göre daha mı iyidir?

Yerden Isıtma Sistemleri Nedir?

Yerden ısıtma sistemleri, dairenin ısınmasını sağlayan boruların zeminden geçmesi ile ortaya çıkmış bir ısıtma sistemidir.

Yerden ısıtmanın boruları zeminden geçer ve üstüne ince bir beton dökülür. Betonun ince dökülmesinin sebebi, borudaki ısının betondan rahatlıkla geçmesini sağlamaktır. Yerden ısıtma sistemi boruları iki kat şeklinde olur. Yani borular ekstra bir kılıfın içindedir ve bu kılıfın içinden çekilerek çıkarılabilir. Boruların bu şekilde olmasının sebebi, borulara bir zarar gelirse boruyu sonradan değiştirmek mümkün olabilsin diyedir.

Yerden Isıtma Avantajları

 • Yerden ısıtmanın faydaları arasında en dikkat çeken, ortada gözle görülen bir ısıtma sistemi olmamasıdır.
 • Yani petekli sistemlerde olduğu gibi pencere diplerinde petek olmaz. Borular zeminden geçer ve gözle görülmez.
 • Yerden ısıtma sistemi kombi dışında diğer enerji kaynakları ile uyumlu bir ısıtma sistemidir.
 • Yerden ısıtma sistemlerinin bir diğer avantajı ise çabuk ısınmanızı sağlar. Zeminden geçen borular, önce zemini ısıttığı için ilk olarak ayaklarınız ısınır. Bu durum da çabuk ısınmanızı sağlar.
 • Yerden ısıtma, düşük sıcaklıklarda çalıştığı için ciddi oranda enerji tasarrufu sağlar.
 • Yerden ısıtma sistemleri ortamın nemini kurutmaz. Radyatörlerin sıcaklığı yüksek olduğu için ortamın nemini önemli oranda kurutur.

Yerden Isıtma Sistemleri Dezavantajları

 • Yerden ısıtma sisteminin boruları zeminden geçtiğini belirtmiştik. Bu durum, bazı eşyaların zarar görmesine sebep olabilir.
 • Eşyaların tabanı kış mevsimi boyunca ısıya maruz kaldığı için zarar görme olasılığı bulunmaktadır.
 • Alttan ısıtma sisteminin bakımı çok daha hassastır. Diğer sistemlere göre daha sık bakım yapılmak zorundadır.
 • Yerden ısıtma borularında bakteri oluşumu çok sık karşılaşılan bir sorundur. Bunun sebebi, alttan ısıtma sistemi düşük sıcaklıkta çalışır ve bu durum bakteri üremesi için uygun bir sıcaklıktır.
 • Aynı durumun radyatörlü sistemlerde yaşanmamasının sebebi ise; radyatör sıcaklığı yüksek olduğu için bakterilerin yanmasına sebep olur.
 • Yerden ısıtmanın dezavantajlarından biri de, sistemi hiç kapatmamalısınız.
 • Çünkü yerden ısıtma sistemi kapatılırsa tekrar ısınması saatler sürmektedir.

Yerden Isıtma Sorunları

Yerden ısıtma sorunları, genellikle borular ile ilgili sorunlardır. Yani şap altından geçen borularda sorunlar meydana gelmektedir.

Yerden ısıtma dezavantajlarında da belirttiğimiz gibi borularda bakteri oluşumu çok sık görülür. Bakteriler koloni halinde çoğalırlar ve borunun içinde tıkanıklığa sebep olur. Bu durum yerden ısıtma sisteminde bazı odaların ısınmamasına ya da zeminde bazı noktaların soğuk bazı noktaların sıcak kalmasına sebep olabilmektedir.

Bu durumun önüne geçmek için yılda bir kez kış başlamadan yerden ısıtma temizliği yaptırmanız gerekir. Firmamız 15 yıldır yerden ısıtma temizliği yaparak bu işte deneyim sahibidir.

Yerden ısıtma temizliği yapılırken evin bütün bölümleri tek tek temizlenir. Bu temizlik sırasında hiçbir yer kırılmaz sadece kolektörün olduğu yerde çalışma yapılır.

Yerden ısıtma temizliği, özel yıkama makinesi ile yapılır. Boruların içi özenle yıkandıktan sonra, özel bir kimyasal kullanılır ve bu kimyasal sayesinde bakteri oluşumu geciktirilir.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek