Donmuş Su Tesisatı Nasıl Çözülür?

Donmuş Su Tesisatı Nasıl Çözülür?

Kışın en zorlu süreçlerini insanlar gibi yapıların tesisatları da yaşamaktadır. Su borularındaki suların donması nedeniyle borular donmakta ve son derece önemli olan suyun sirkülasyonu sağlanamaz hale gelmektedir,  Günlük hayatı olumsuz şekilde etkileyecek olan bu donmuş su tesisatı içindeki suyun tekrar akıtılabilmesi gereklidir.

Donmuş Su Tesisatı İçin Kullanılacak Yöntemler Nelerdir?

Tuz İle Çözme

Buzu en iyi çözen yöntemlerden birisi tuz dökmektedir. Yollarda da buzlanmayı önlemek için tuzlama işlemi yapıldığı herkesçe bilinir. Kökende aynı mantık kullanarak borularda da buzun çözülmesi sağlanabilir. Bunun için bir kaba fazla miktarda tuz ve su dökülür, elde edilen karışım donan borunun ağzına bir hortum bağlanır ve hortumun açıkta kalan diğer ucuna da bir huni bağlanır. Bu huniye elde edilen tuz-su çözeltisi dökülür ve buz eriyene kadar beklenir. Sıcak su ile yapılırsa işlem daha hızlı olacaktır.

Tuz ile donmuş boruyu çözmek

Pürmüz İle Isıtarak Çözme

Bu işlem sadece metal borularda bir donma yaşanırsa uygulanmaktadır. Bir piknik tüpüne pürmüz başlığı takılmasının ardından, donan su boru tesisatına alev gönderilir. Metal ısıyı hızlı şekilde ilettiğinden borulardaki donmanın önüne geçilir ve donan buz sıvı hale gelir. Akış sağlanarak donan su hattına alev tutulur. Böylece metal boruları ısıtarak donmuş sular erimeye başlar ve akışkan haline geri döner. Eğer ki su tesisatında kullanılan borular plastikse bu işlem borulara zarar verebileceğinden kullanılması uygun değildir.

donmuş su tesisatı

Elektrik Akımı İle Çözme

Yine sadece metal borularda uygulanabilecek bir yöntem olan kaynak makinesi ile elektrik akımı gönderilerek borulardaki donmaları çözme işlemi, yine metalin ısıyı çabuk iletmesinden dolayı buzu çözecek ve su haline getirecektir. Ancak diğer yöntemler de göz önüne alındığında, en sakıncalı yöntem budur ve olabildiğince yapılmaması önerilir. Oldukça tehlikeli olan bu işlem, hem can hem de mal kaybına sebebiyet verebilir.

elektrik ile donmuş boruları çözmek

Düdüklü Tencere İle Çözme

Düdüklü tencere, dışarıya buhar vererek çalışan bir cihazdır. Donmuş boruları bu çıkan sıcak buhar ile çözmek de oldukça etkili bir yöntemdir. Bu işlem yapılırken, bir hortum düdüklü tencerenin buhar çıkan kısmına tutturulmalı ve akabinde hortumun boşta kalan diğer ucu da donan su borusunun yakınındaki bir musluğa bağlanmalıdır. Buhar ile birlikte zaman içerisinde borular içindeki buz çözülecektir. Ancak ne kadar süreceği kuşkusuz ki donan borudaki alanın ne kadar büyük olduğuna bağlıdır.

Su boruları donarsa bu işlemler oldukça etkili olmaktadır. Ama her işte olduğu gibi, olumsuz bir durum ile karşılaşılmadan önce önlem almak en doğrusudur. Bu nedenle, su tesisatı kurulurken en başta yapılması gereken şey, bu tesisatın dışardan döşenmemesini sağlamak olmalıdır.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek