Peçete Veya Tuvalet Kağıdı Tuvaleti Tıkar Mı?

Tuvalet kağıdı tuvaleti tıkar mı? Sorusu çok sık sorulan sorulardan biridir. Aslında tuvalete atılan bütün yabancı cisimlerin tuvaleti tıkama olasılığı bulunmaktadır.

Tuvalet Kağıdı Tuvaleti Tıkar Mı?

Tuvalet kağıdı, tuvalete atılınca tuvaletin tıkanma riski ortaya çıkar. Tuvalet kağıtları, tuvalette bulunan çöp kutularına atılırsa, tuvaletin tıkanma olasılığı daha düşük olacaktır. Ancak tuvaletlerde çöp kutusu olmadığı zaman tuvalet kağıdı tuvalete atılır.

Tuvalet kağıdı tuvalete atıldığı zaman, su ile birlikte pimaş borusu içinde sürüklenir. Çoğu zaman kısa sürede tıkanıklık sorunu yaşanmaz. Ancak ilerleyen dönemlerde tıkanıklığa sebep olur ve tuvalet neden tıkandı diye düşünmeye başlarız.

Tuvalet borusunun kanalizasyona kadar ne kadar dirsek kullanıldığı da tuvalet kağıdının tuvaleti tıkama konusunda etkili bir faktördür. Tesisatı döşeyen ustanın deneyimi fazlaysa, daha az dirsek kullanarak tesisatı döşeyebilir. Ancak deneyimi yetersiz bir usta olursa, tesisat döşemeyi bitirmek için gereğinden fazla dirsek kullanabilir. Tuvalete dökülen su dirseklere ulaşınca, suyun hızında azalma olur. Bu durum, su ile birlikte taşınan atıklarında hızlarının azalmasını sağlar. İşte tuvalet kağıdı, genellikle bu dirseklerde birikerek tuvaletin tıkanmasına sebep olabilmektedir.

Tuvalet kağıdı suda erir mi? Bu sorunun cevabı verilirken tuvalet kağıdının markası etkilidir. Bazı tuvalet kağıtları suda erime özelliğine sahipken bazı markalar bu durumu göz ardı etmektedirler. Evde birkaç yaprak tuvalet kağıdını suda bekleterek aldığınız markanın suda eriyen tuvalet kağıdı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Klozete Peçete Atmak

Tuvalet kağıtları, tuvalette kullanılmak amacı ile üretildiği için suya karşı dayanıksızdır. Ancak aynı durum peçete için geçerli değildir.

Peçeteler suyu emme özelliğin sahiptir. Bu sebeple peçete suda erimez. Bu durum tuvalet için büyük bir tıkanıklık riski meydana getirmektedir.

Tuvalet Kağıdı Nereye Atılır

Tuvalet kağıdını çoğu zaman tuvalete atmaktayız. Ancak bu yanlış bir davranıştır. Tuvalet kağıtlarının tuvalete atılması demek, her an tuvaletin tıkanacağı anlamına gelir.

Bazı evlerde, tuvalete özel çöp kutuları bulundurulur. Tuvalet kağıtları çöp kutusuna atılarak, tuvalet tıkanıklığı riski minimum seviyeye indirilir. Bu çok doğru bir yöntemdir. Bütün tuvaletlerde tuvalet kağıdı olması demek, tuvaletlerin kağıt yüzünden tıkanmasının önüne geçmek demektir.

Firmamız, tuvalet tıkanıklığı açma çalışmaları yaparken en sık karşılaştığı sorun tuvalet borusunda birikmiş tuvalet kağıdı olmasıdır. Tuvalet kağıdı, tuvalet borusu içinde yığıldığı zaman suyun geçişini engeller. Bunun yanı sıra, gelen suyu da emen tuvalet kağıdının hacminde genişleme olur. Bu durum tuvalet borusuna da zarar verebilir.

Sık sorulan sorulardan biri de ıslak mendil tuvaleti tıkar mı?

Bu soruya kuşkusuz evet cevabı verilir. Çünkü ıslak mendil, tuvalet kağıdı veya peçetenin aksine daha sağlam bir yapıya sahiptir. Tuvaleti tıkaması kaçınılmazdır. Tuvalet kağıdı veya peçete suyun etkisi ile parçalanabilir ve tuvaleti tıkama riski bazen olmayabilir. Islak mendiler su ile parçalanamaz ve bir bütün halinde kalır.

Tuvalete bez kaçtı şekilde sorular çok sorulmaktadır. Tuvalete kaçan bezin tuvaleti tıkayıp tıkamaması tamamen şansınıza bağlıdır. Suyun etkisi ile tuvalete kaçan bez kesinlikle parçalanmaz bir bütün halinde kalacaktır. Tıpkı ıslak mendil gibi.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek