Duşakabin Gideri Tıkandı Nasıl Temizlenir?

Duşakabin gideri tıkanması çoğunlukla kullanıcıdan kaynaklanan bir sorundur. Duş alınırken, saçların dökülmesi veya vücut kıllarının dökülmesi sonucunda veya sabun atıklarının duşakabin giderine girmesi sonucunda duşakabin gideri tıkanmaktadır.

Duşakabin gideri tıkandığı zaman tıkanıklığın açılması gerekir. Bunun için duşakabin altındaki pimaş borusuna ulaşılması gerekir ve oradan müdahale edilmesi gerekir.

Duşakabin Altı Nasıl Sökülür?

Bazı duşakabinler, duşakabin giderinin pimaş borusuna bağlantısı yapılıp görünmemesi için yerden yüksek olur. Duşakabinin çevresi de bir kapakla kapatılır ki duşakabinin altı dışardan görünerek çirkin bir görüntü oluşmasın.

Duşakabin altı nasıl sökülür sorusu çok sık sorulan bir sorudur. Duşakabin altının görülmesini engelleyen kapaklar, birbirine geçmeli şekilde monte edilir. Duşakabinin altındaki kapak çekilerek rahatlıkla sökülebilir.

Duşakabinin alt kapağı söküldükten sonra, altından duşakabin giderine ulaşmak mümkündür. Duşakabin gideri nasıl değiştirilir sorusu da çok sık sorulan bir sorudur. Bunun için duşakabinin süzgecinin ortasındaki vida sökülür. Vida söküldükten sonra duşakabinin gideri boşa çıkacaktır. Daha önce kapağını söktüğünüz alt kısımdan uzanarak duşakabin gideri değiştirilebilir.

Bazı duşakabinler, banyo zemini seviyesinde yapılır sadece buzlu cam ile çevresi kapatılır. Bu tür duşakabinlerde, duşakabinin kendine ait gideri bulunmaz bu görevi banyo gideri yapmaktadır.

Duşakabin Gideri Tıkandı Nasıl Temizlerim?

Duşakabin gideri, genelde saç kılı, vücut kılı ve sabun atıklarından dolayı tıkanabilmektedir. Bunun dışında, duşakabin giderinin bağlı olduğu pimaş borusunun eğiminde sorun olursa bu durum da duşakabin gideri tıkanıklığına sebep olur.

Banyoda bulunan bütün gider boruları birbirine bağlıdır. Bu sebeple duşakabin gideri de banyo gideri ile bağlantılı olur ve banyo giderinde tıkanıklık meydana geldiğinde, duşakabin gideri görevini yapamaz, su birikir ve duşakabin gideri tıkanmış sanılabilir.

Duşakabin gideri tıkandıysa, öncelikle evde kullanabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri, pompadır.

Pompa, giderin ağız kısmını tamamen kapatacak şekilde yerleştirilir ve pompalama çalışması yapılır. Eğer tıkanıklığa sebep olan cisim yada cisimler yakın bir noktada olursa, pompalama çalışması yapılırken duşakabin süzgecinden çıkar böylece tıkanıklık açılır.

Duşakabin gideri tıkanıklığı açmak için kullanılacak bir diğer yöntem ise tel kullanmaktadır. Bugün birçok nalburda tıkanıklık açma teli diye satılan bu tel ile duşakabin gideri açma çalışması yapılabilir.

Nalburdan alınan tellerden olması şart değildir. Evinizde bulunan tel elbise askısını da kullanabilirsiniz. Tel elbise askısı düz hale getirilir. Ucu kanca olacak şekilde kıvrımlı hale getirilir. Kancalı kısmı duşakabin giderinden içeri gönderilir. Telin boyu yettiği kadar gider borusuna gönderildikten sonra, teli yavaş yavaş çekersiniz. Teli, kendi etrafında döndürerek çekerseniz daha etkili sonuç alabilirsiniz. Burada yapılan çalışmanın amacı, duşakabin giderinin tıkanmasına sebep olan cisimlerin, kancaya takılarak çekilmesini sağlamaktır.

Kullanılacak yöntemlerden bir diğeri ise, lavabo açıcı kullanmaktadır. Ancak lavabo açıcılar son derece zararlı ürünlerdir. İnsan için tehlikeli olmasının yanı sıra tesisat borularının da delinmesine veya büzüşmesine sebep olabilmektedir. Lavabo açıcı, su ile tepkimeye girerken yüksek sıcaklık ortaya çıkar ve gider boruları bu ısıdan etkilenerek büzüşür.

Lavabo açıcının kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için tıkayabilirsiniz.

Son olarak duşakabin gideri tıkanıklığı açmak için robot cihaz kullanılabilir. Robot cihazlar, profesyonel firmalar tarafından kullanılan bir yöntemdir ve kesin sonuç verir. Firmamız, robot cihaz kullanmanın yanı sıra, kameralı görüntüleme cihazını da kullanarak tıkanıklığın sebebini görsel olarak tespit etmektedir.

Robot cihaz ve kameralı cihazla yapılan çalışma sırasında hiçbir yere zarar verilmez ve çok ekonomik bir yöntemdir.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek